Коррупцияга қарши курашиш соҳасида халқаро ва миллий экспертларнинг тавсиялари муҳокама қилинди
Бош прокуратура Академияси томонидан Европа Кенгаши ва Европа Иттифоқининг “Марказий Осиё – қонун устуворлиги: шаффофликка кўмаклашиш ва иқтисодий жиноятларга қарши курашиш (СА ТАЕС UZ)” лойиҳаси доирасида Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш соҳасидаги қонун ҳужжатлари шарҳларини муҳокамасига бағишланган вебинар ўтказилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси раиси Н.Умаров, Қонунчилик палатаси депутати Ш.Тўхташев, Европа Кенгашининг Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш бошқармаси раҳбари М.Ферати, Европа Кенгаши экспертлари К.Царна ва Л.Очилова, вазирлик, идора ва таълим муассасалари вакиллари иштирок этди.
Лойиҳа доирасида Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашиш тизимини шаклланишнинг долзарб масалалари бўйича кенг қамровли шарҳлар ўтказилиб, тегишли тавсиялар тайёрланган.

Обсуждение рекомендаций международных и национальных экспертов в сфере противодействия коррупции
Академией Генеральной прокуратуры организован вебинар, посвященный обзору законодательства в сфере противодействия коррупции в Республики Узбекистан в рамках проекта «Содействие прозрачности и борьбе с экономическими преступлениями» (CA TAEC) программы «Центральная Азия – Верховенство права», реализуемого Советом Европы и Европейским союзом.
В мероприятии приняли участие председатель Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции Н.Умаров, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Ш.Тухташев, начальник Управления по противодействию экономической преступности Совета Европы М.Ферати, эксперты Совета Европы К.Царна и Л.Очилова, представители министерств, ведомств и образовательных учреждений.
В рамках проекта проведен широкий обзор актуальных вопросов формирования системы противодействия коррупции в Узбекистане, по результатам которого представлены соответствующие рекомендации.