Бош прокуратура Академияси Илмий кенгашининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди.
Тасдиқланган кун тартибига кўра, Академия томонидан етакчи ташкилот сифатида юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун ёзилган диссертациялар муҳокамаси бўлиб ўтди.
Жумладан, унда юридик фанлар бўйича фалсафа доктори илмий даражасини олиш учун ёзилган Ўзбекистон Республикаси ИИВ Академияси мустақил изланувчиси Ғ.Қаршиевнинг “12.00.08 – Жиноят ҳуқуқи. Криминология. Жиноят-ижроия ҳуқуқи” ихтисослиги бўйича “Ёшлар рецидив жиноятчилигининг криминологик тавсифи ва профилактикаси” ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси таянч докторанти Ш.Ҳамдамованинг “12.00.02 – Конституциявий ҳуқуқ. Маъмурий ҳуқуқ. Молиявий ва божхона ҳуқуқи” ихтисослиги бўйича “Маҳаллий давлат ҳокимияти тизимини ташкил этишда ҳокимиятлар бўлиниш принципини қўллаш” мавзусидаги диссертациялари муҳокама қилинди.
Шу билан бирга, мажлисда Бош прокуратура Академияси 1 ва 2-босқич таянч докторантларининг 2020 йилдаги илмий фаолияти мониторинги натижалари бўйича ҳисоботлар эшитилди, мустақил изланувчиларнинг диссертация мавзуси ва илмий раҳбарини ўзгартириш ҳақида тегишли қарор қабул қилинди.

Работа по подготовке научных кадров
В соответствии с утвержденной повесткой дня состоялось обсуждение двух диссертационных работ на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD).
Так, в рамках специальности «12.00.08 – Уголовное право. Криминология. Уголовно-исполнительное право» проведено обсуждение диссертации самостоятельного соискателя Академии МВД Республики Узбекистан Г.Каршиева на тему: «Криминологическая характеристика и профилактика молодежной рецидивной преступности» и диссертационного исследования самостоятельного соискателя АГУ при Президенте Республики Узбекистан Ш.Хамдамовой на тему: «Применение принципа разделения властей при организации системы государственной власти на местах» по специальности «12.00.02 – Конституционное право. Административное право. Финансовое и таможенное право».
Также, заслушаны отчеты по итогам мониторинга научной деятельности докторантов первого и второго курсов базовой докторантуры Академии Генеральной прокуратуры за 2020 год, а также приняты решения об изменении тем диссертационных исследований и научных руководителей некоторых самостоятельных соискателей.