Академия илмий салоҳиятини юксалтириш
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси бўлим катта прокурори А.Одинаевнинг “12.00.03 Фуқаролик ҳуқуқи. Тадбиркорлик ҳуқуқи. Оила ҳуқуқи. Халқаро хусусий ҳуқуқ” ихтисослиги бўйича “Мажбурият ҳуқуқи соҳасида неустойка қўллашни тартибга солиш” мавзусидаги юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун ёзилган диссертацияси ҳимояси бўлиб ўтди.
А.Одинаев томонидан фуқаролик ҳуқуқи институти сифатида неустойканинг юридик таърифи, мажбуриятлар ижросини таъминлаш ва фуқаролик-ҳуқуқий жавобгарликда неустойканинг ўрни ва роли, мажбурият-ҳуқуқий муносабатларда неустойка қўллашни такомиллаштириш масалаларини таҳлил қилиш натижасида мажбурият ҳуқуқи соҳасида неустойка қўллашни тартибга солиш ва неустойка институтининг ҳуқуқий асосларини такомиллаштиришга қаратилган таклиф, тавсия ва хулосалар ишлаб чиқилди.
Илмий Кенгаш иштирокчилари томонидан мазкур илмий иш бир овоздан ижобий деб баҳоланиб, юридик фанлари бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини бериш юзасидан Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Олий аттестация комиссиясига ҳужжатларни тақдим этиш юзасидан қарор қабул қилинди.
Академия жамоаси А.Одинаевни диссертацияни муваффақиятли ҳимоя қилганлиги билан табриклайди ва келгусидаги илмий ва касбий фаолиятида улкан зафарлар тилайди.

Повышение научного потенциала Академии
Состоялась защита диссертации на соискательство степени доктора философии (PhD) по юридическим наукам старшего прокурора отдела Академии Генеральной прокуратуры А.Одинаева на тему: «Регулирование применения неустойки в сфере обязательственного права» по специальности «12.00.03 – Гражданское право. Предпринимательское право. Семейное право. Международное частное право».
А.Одинаевым в рамках исследовательской работы по итогам анализа юридического определения неустойки как института гражданского права, ее роли и месте в системе гражданско-правовой ответственности, вопросов совершенствования применения неустойки в обязательственно-правовых отношениях выработаны выводы, предложения и рекомендации по регулированию применения неустойки в сфере обязательного права и совершенствованию правовых основ института неустойки.
Коллектив Академии поздравляет А.Одинаева с успешной защитой диссертации и желает дальнейших успехов в научной и профессиональной деятельности.