Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида прокурор назоратини ташкил этишга оид малака ошириш курси бошланди
Бош прокуратура Академиясида Тошкент табиатни муҳофаза қилиш ва Орол табиатни муҳофаза қилиш прокуратуралари, Қорақалпоғистон Республикасининг Мўйноқ туманини ривожлантиришга оид қонунчилик ижроси устидан назорат ва Айдар-Арнасой кўллар тизимини ривожлантириш соҳасида қонунчилик ижроси устидан назорат бошқармалари ходимлари иштирокида “Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилишга оид қонун ҳужжатлари ижроси устидан прокурор назорати” мавзусида масофавий малака ошириш курси бошланди.
Тингловчилар эҳтиёжлари асосида тузилган малака ошириш курси дастурида экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилишга оид қонунчилик ижроси устидан прокурор назоратини амалий ташкил этишнинг долзарб масалалари бўйича машғулотлар назарда тутилган. Курс материаллари атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш соҳасидаги қонун ҳужжатлари талаблари бузилишининг олдини олиш, уни аниқлаш ва унга чек қўйиш борасида тингловчиларнинг касбий малака ва компетенцияларини ривожлантиришга қаратилган.
Ўқув курси якунида тингловчилар томонидан амалдаги қонунчиликка киритилган янгиликлар, амалиётда мавжуд тизимли муаммолар ва камчиликлар, уларни ҳал этиш йўллари ҳамда бошқа муҳим аҳамиятга молик масалалар бўйича таҳлилий материаллар тайёрланади.
Мазкур малака ошириш курси тингловчилар асосий иш жойидан ажралмаган ҳолда тўлиқ масофадан амалга оширилади.
Ўқув тадбирлари бошланишига тайёргарлик кўриш доирасида тингловчилар учун масофавий курсни ўташ ва амалий топшириқларни бажариш тартибини тушунтириш, шунингдек бошқа ташкилий масалалар муҳокамасига бағишланган аудиоконференцалоқа режимида семинар ташкил этилди.

Запуск курса повышения квалификации по вопросам организации прокурорского надзора в сфере экологии и охраны окружающей среды
В Академии Генеральной прокуратуры стартовал дистанционный курс повышения квалификации сотрудников Аральской природоохранной и Ташкентской природоохранной прокуратур, управлений по надзору за соблюдением законодательства в сфере развития Айдар-Арнасайской системы озер и по надзору за исполнением законодательства по развитию Муйнакского района Республики Каракалпакстан на тему: «Прокурорский надзор за исполнением законодательства в сфере экологии и охраны окружающей среды».
Программа курса, составленная на основе образовательных потребностей слушателей, включает в себя  учебные занятия по актуальным вопросам практической организации прокурорского надзора за исполнением законодательства в сфере экологии и охраны окружающей среды. Материалы курса направлены на развитие профессиональных навыков и компетенций слушателей по предотвращению, выявлению и пресечению нарушений требований законодательства в области охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов.
По завершению учебного курса запланирована подготовка слушателями аналитических материалов касательно нововведений в действующее законодательство, имеющихся системных недостатков и проблем на практике, путей их решения, а также других актуальных вопросов.
Данный курс повышения квалификации проводится дистанционно, без отрыва слушателей от основного места работы.
В рамках подготовки к началу учебных мероприятий для слушателей проведен семинар в формате аудиоконференцсвязи, в ходе которого разъяснен порядок прохождения дистанционного обучения и выполнения практических работ, а также обсуждены другие организационные вопросы.