Академия фаолиятининг ҳолати ва истиқболлари муҳокамаси
Бош прокуратура Академиясида 2020 йилдаги фаолият натижалари, шунингдек таълим, илмий ва таҳлилий соҳалардаги фаолиятни янада такомиллаштириш бўйича стратегик мақсад ҳамда вазифалар муҳокамасига бағишланган янги таркибдаги Академия Кенгашининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда Академиянинг ўтган йилдаги фаолиятининг асосий кўрсаткичлари танқидий таҳлил асосида кўриб чиқилиб, кадрлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш таълим дастурларини Академиянинг электрон платформаси негизида тўлиқ масофавий шаклда ташкил этилганлиги йилнинг ўзига хос жиҳати сифатида таъкидлаб ўтилди.
Прокуратура органларини илмий-методик ва психологик жиҳатдан таъминлаш ҳамда илмий кадрларни тайёрлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, мустақил изланувчилар, шу жумладан Академия ходимлари илмий фаолиятининг 2020 йил якуни бўйича мониторинги натижалари кўриб чиқилиб, унинг натижалари асосида тегишли номзодлар илмий унвонга тавсия этилди.
Йиғилишда ўқув-услубий ва илмий-амалий тадбирларни, маҳаллий ва хорижий таълим, илмий-тадқиқот муассасалари ва бошқа ташкилотлар билан ҳамкорликни, Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлигининг инновацион лойиҳаларини амалга ошириш каби ишлар юзасидан маълумотлар эшитилди.
Шунингдек, Кенгашда “Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси магистратурасида ўқув жараёнини ташкил этиш тартиби тўғрисида”ги Низомга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш, “Мамлакатимизда миграция соҳасидаги давлат бошқарувининг долзарб масалалари” мавзусидаги халқаро илмий-амалий онлайн конференция материаллари тўпламини чоп этишга тавсия этиш масалалари муҳокама қилинди.

Обсуждение состояния и перспектив деятельности Академии
В Академии Генеральной прокуратуры состоялось первое заседание Совета Академии в новом составе, посвященное обсуждению итогов деятельности в 2020 году, а также стратегических целей и задач по совершенствованию дальнейшей деятельности в образовательной, научной и аналитической сферах.
В ходе мероприятия на основе критического анализа рассмотрены основные показатели деятельности в истекшем году, отличительной чертой которого стал переход на дистанционное обучение по всем образовательным программам подготовки, переподготовки и повышения квалификации с применением собственных электронных ресурсов Академии.
Отдельное внимание уделено вопросам научного, методического и психологического обеспечения органов прокуратуры, а также подготовки научных кадров. В частности, рассмотрены результаты мониторинга научной деятельности в 2020 году самостоятельных соискателей, в том числе из числа сотрудников Академии, по итогам которого рекомендованы кандидатуры на получение ученых званий.
В ходе заседания также рассмотрен ход реализации учебно-методических и научно-практических мероприятий, инновационных проектов Министерства инновационного развития Республики Узбекистан, а также осуществления межведомственного и международного сотрудничества с образовательными, научно-исследовательскими учреждениями и другими организациями.
Члены Совета обсудили изменения и дополнения в Положение «Об организации учебного процесса в магистратуре Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан», а также вопрос о представлении к публикации сборника материалов международной научно-практической онлайн-конференции «Актуальные вопросы государственного управления в сфере миграции в нашей стране».