Россия Федерацияси Тергов қўмитасининг Москва академияси раҳбарияти билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси раҳбарияти ва Россия Федерацияси Тергов қўмитаси Москва академиясининг ректори в.б. Д.Н.Кожухарик ўртасида учрашув ташкил этилди.
Учрашув давомида томонлар махсус ўқув дастурларини тайёрлаш, илмий-таҳлилий ахборот алмашинуви, ваколатли органлар ходимларини ҳамкорликда тайёрлаш ва қайта тайёрлаш орқали терговчиларнинг кибержиноятчилик ва бошқа турдаги трансмиллий уюшган жиноятчиликка қарши курашиш борасида малакасини ошириш бўйича ҳамкорликни амалга ошириш имкониятларини муҳокама қилдилар.
Шу билан бирга, жиноятчиликка қарши курашишнинг сифатини ошириш мақсадида тергов органлари ходимларининг фаолияти самарадорлигини баҳолашнинг махсус методикаларини ишлаб чиқиш ва терговчиларнинг фаолиятини рақамлаштириш бўйича долзарб тенденцияларни ўрганиш соҳасида ҳамкорликни амалга ошириш истиқболлари ўрганиб чиқилди.

Встреча с руководством Московской академии Следственного комитета РФ
Организована встреча между руководством Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан и Московской академии Следственного комитета Российской Федерации во главе с и.о. ректором Д.Н.Кожухариком.
В ходе встречи стороны обсудили возможности взаимодействия в сфере повышения квалификации следователей в области борьбы с киберпреступлениями и другими видами транснациональной организованной преступности путем подготовки специальных программ обучения, обмена научно-аналитической информацией, совместной подготовки и переподготовки компетентных органов.
Также обсуждены перспективы сотрудничества в области разработки специальных методик оценки эффективности деятельности сотрудников следственных органов, а также изучения современных тенденций по цифровизации деятельности следователей для повышения качества борьбы с преступностью.
По итогам встречи стороны договорились об укреплении сотрудничества в областях, представляющих взаимный интерес.