Етказилган зарарни ундиришга оид суд амалиётидаги муаммолар муҳокама қилинди
Бош прокуратура Академиясида Германия Халқаро ҳамкорлик ташкилотининг (GIZ) “Марказий Осиёда ҳуқуқий давлатчиликка кўмаклашиш” минтақавий дастурининг Ўзбекистондаги вакили билан ҳамкорликда “Давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун ер участкаларининг олиб қўйилиши муносабати билан мулкдорларга етказилган зарарни ундиришга оид суд амалиётидаги муаммолар” мавзусига бағишланган республика онлайн семинар-тренинги ўтказилди.
Тадбирда Бош прокуратуранинг тегишли бошқармалари, Ўзбекистон Республикаси Олий суди, Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби, Ўзбекистон адвокатлар Палатаси вакиллари ҳамда вилоят прокуратуралари ва уларга тенглаштирилган прокуратураларнинг масъул ходимлари иштирок этдилар.
Халқаро эксперт – Германиянинг Ольденбург шаҳри биринчи инстанция судининг раиси Хорст Фрелс тадбирда маъруза қилди.
Семинар-тренинг давомида давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун ер участкаларининг олиб қўйилиши муносабати билан мулкдорларга етказилган зарарни ундиришга оид суд амалиёти ва ушбу тоифадаги ишларнинг ҳал этилишида учраётган тизимли муаммолар юзасидан муҳокамалар бўлиб ўтди.
Семинар давомида мазкур тоифадаги ишларнинг ҳал этилишида хусусий мулк эгаларининг ҳуқуқлари ва манфаатлари қонунда белгиланган тартибда ҳимоя қилинишига алоҳида эътибор қаратилиб, қонунчиликда бу борада белгиланган тартиб-таомиллар бўйича тегишли тушунтиришлар берилди.

Обсуждение проблем судебной практики по делам о возмещении ущерба
В Академии Генеральной прокуратуры в сотрудничествес представительством региональной Программы GIZ в Узбекистане «Содействие правовой государственности в Центральной Азии», проведен республиканский семинар-тренинг в онлайн формате на тему: «Проблемы, имеющиеся в судебной практике при разрешении дел о возмещении ущерба, причиненного изъятием земельных участков для государственных и общественных нужд».
В мероприятии участвовали сотрудники соответствующих подразделений Генеральной прокуратуры, представителей Верховного суда Республики Узбекистан, Высшей судейской школы при Высшем судейском совете, Палаты адвокатов, а также ответственных работников областных и приравненных к ним прокуратур.
В ходе мероприятия выступил с докладом международный эксперт – председатель суда первой инстанции г. Ольденбург Германии Хорст Фрелс.
В рамках семинара-тренинга состоялась дискуссия по рассмотренным вопросам судебной практики по делам о возмещении ущерба, причиненного изъятием земельных участков для государственных и общественных нужд, а также проблемам сферы, имеющим системный характер.
Участникам даны соответствующие рекомендации относительно установленных в законе порядка и процедур, нацеленных на обеспечение защиты законных прав и интересов владельцев частной собственности при разрешении дел данной категории.