“Ёшлар ижтимоий уйғунлик учун” қўшма лойиҳасини амалга ошириш доирасида халқаро экспертлар иштирокида учрашув бўлиб ўтди
“Фарғона водийсида ёшлар ижтимоий уйғунлик учун” қўшма лойиҳасини амалга ошириш доирасида Бош прокуратура Академияси вакиллари ва БМТнинг гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси билан халқаро экспертлар ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида томонлар ҳуқуқбузарликлар профилактикаси билан боғлиқ фаолият билан шуғулланувчи ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органлари ва жамоатчилик ўртасида ходимларнинг профессионал даражасини кучайтириш бўйича мустаҳкам ва самарали ҳамкорлик ўрнатиш истагини билдирдилар.
Хорижий экспертлар Сергей Сидоров ва Тинатин Бежанашвили ўзларининг бошқа хорижий мамлакатлардаги иш тажрибалари билан таништирдилар. Улар томонидан хавфсизлик умумий даражасини кўтариш ва ҳудудларда қулай муҳитда яшаш юзасидан қатор таклифлар илгари сурилди, Фарғона водийсининг ўзига хос хусусиятларини инобатга олган ҳолда ҳуқуқбузарликларнинг барвақт олдини олиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув конструктив руҳда ўтди, келгусида лойиҳани амалга ошириш бўйича навбатдаги вазифалар белгилаб олинди.

Состоялась встреча с международными экспертами в рамках реализации совместного проекта «Молодежь за социальную гармонию»
В Академии Генеральной прокуратуры в рамках реализации проекта «Молодежь за социальную гармонию в Ферганской долине» состоялась встреча с международными экспертами с участием представителей Академии Генеральной прокуратуры и Регионального представительства УНП ООН в Центральной Азии.
В ходе встречи стороны выразили обоюдное стремление к налаживанию устойчивого и эффективного взаимодействия по повышению профессионального уровня сотрудников правоохранительных органов, органов самоуправления граждан и общественности, чья деятельность связана с профилактикой правонарушений.
Зарубежные эксперты Сергей Сидоров и Тинатин Бежанашвили поделились своим опытом работы в других зарубежных странах. Ими выдвинуты ряд предложений по повышению общего уровня безопасности и комфортного проживания в местных сообществах, особое внимание уделено вопросам ранней профилактики правонарушений с учетом специфики регионов Ферганской долины.