Академия ёш олимлари иштирокида илмий семинар бўлиб ўтди
Бош прокуратура Академиясида илмий-тадқиқот салоҳиятини юксалтириш, тадқиқот кўникмаларини ривожлантириш ва тадқиқот фаолиятини кенгайтириш мақсадида “Фан соати” рукнида юридик фан ва ҳуқуқни қўллаш амалиётининг долзарб муаммолари муҳокамасига бағишланган илмий семинарлар тизимли равишда ўтказиб келинмоқда.
Навбатдаги илмий семинар Бош прокуратура Академияси, ИИВ Академияси, Судьялар олий мактаби, ТДЮУ ва ДБА докторант ва мустақил изланувчилари иштирокида бўлиб ўтди.
Мазкур семинарнинг ўзига хос жиҳати унда модератор ва маърузачилар сифатида ёш олимлар – Академия докторантлари иштирок этиб, ўз илмий-тадқиқот мавзулари юзасидан маъруза қилдилар. Хусусан, А.Давронов, А.Джураева, Ш.Саидов ва Д.Ибрагимовлар ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятларни тергов қилиш устидан прокурор назоратини такомиллаштириш, назоратсизлик ва вояга етмаганлар ҳуқуқбузарликларининг олдини олиш соҳасидаги идоралараро фаолият ва прокуратуранинг роли, прокуратура органларининг ҳуқуқ ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштириш истиқболлари ҳамда вояга етмаганлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги қонунчилик ижроси устидан прокурор назоратини рақамлаштириш истиқболлари масалалари юзасидан тақдимот қилдилар.
Ушбу илмий семинар ёш олимлар учун юриспруденция соҳасидаги долзарб мавзуларда илмий тадқиқот ўтказиш методлари ва уларни қўллаш юзасидан ўзаро тажриба алмашиш учун муҳим илмий майдон вазифасини бажарди ва баҳс-мунозараларга бой тарзда ўтди.

Научный семинар с участием молодых ученых Академии
В Академии Генеральной прокуратуры в целях повышения научно-исследовательского потенциала, развития исследовательских навыков и расширения исследовательской деятельности на системной основе проводятся научные семинары под рубрикой «Научный час» по обсуждению актуальных вопросов юридической науки и правоприменительной практики.
Очередной научный семинар проведен с участием докторантов и самостоятельных соискателей Академии Генеральной прокуратуры, Академии МВД, Высшей судейской школы, ТГЮУ, АГУ.
Отличительной чертой данного семинара явилось участие в качестве модераторов и лекторов самих молодых ученых – докторантов Академии с докладами по тематике проводимых ими диссертационных исследований. Так, А.Давронов А.Джураева, Ш.Саидов и Д.Ибрагимов выступили с презентациями по вопросам усовершенствования прокурорского надзора в сфере расследования преступлений с применением ИКТ, межведомственного взаимодействия в сфере профилактики правонарушений несовершеннолетних, совершенствования нормотворческой деятельности органов прокуратуры, а также цифровизации прокурорского надзора за исполнением законодательства по вопросам защиты прав несовершеннолетних.
Научный семинар послужил эффективной площадкой для обмена мнениями и дискуссии по методам проведения научных исследований по актуальным вопросам юриспруденции и способам их применения.