Жиноий активларни бошқариш ва уларни тасарруф қилиш лойиҳаси амалга оширилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси ҳамда БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси (UNODC) билан ҳамкорликда жиноий активларни бошқариш ва уларни тасарруф қилиш лойиҳаси йўлга қўйилди. Лойиҳанинг биринчи босқичида жиноий ишларни тергов қилиш ёки фуқаролик процесси жараёнида хатланган ва мусодара қилинган жиноий активларни бошқариш соҳасидаги бугунги кундаги ҳолат ҳамда қонунчиликни баҳолаш режалаштирилган.
Лойиҳа доирасида Академия ҳамда UNODC томонидан Буюк Британиядан жалб қилинган эксперт Пол Милваганам (Paul Mylvaganam) иштирокида тергов, суд ва бошқа давлат органлари учун Ўзбекистон Республикасининг хатланган ва мусодара қилинган активларни бошқариш ва тасарруф қилиш соҳасидаги қонун ҳужжатлари ва амалиётини таҳлил қилиш мақсадида саволнома ишлаб чиқилди. Шунингдек, ушбу соҳага тегишли бўлган масалалар ва мавжуд камчиликларни муҳокама қилиш бўйича тегишли ташкилотларнинг масъул ходимлари билан онлайн учрашувлар ташкил қилинди.
Лойиҳанинг биринчи босқичи якунлари бўйича жиноий активларни бошқариш ва уларни тасарруф қилиш борасидаги Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги ва амалиётини такомиллаштириш юзасидан таклиф ва тавсияларни ўз ичига олган ҳисоботни ишлаб чиқиш назарда тутилмоқда.

Осуществление проекта по управлению преступными активами и их реализации
Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан совместно с УНП ООН (UNODC) запущен совместный проект по управлению преступными активами. На первом этапе реализации проекта инициирована оценка текущей ситуации и законодательства в области управления арестованными и конфискованными преступными активами в процессе расследований уголовных дел или связанных гражданских производств.
В рамках проекта Академией совместно с привлеченным экспертом УНП ООН из Великобритании Полом Милваганамом (Paul Mylvaganam) разработан вопросник для следственных, судебных и других государственных органов, целью которого является анализ законодательства Республики Узбекистан и существующей практики в сфере управления арестованными и конфискованными активами и их реализации. Также организованы онлайн встречи со специалистами соответствующих ведомств для обсуждения практических вопросов и имеющихся проблем в данной сфере.
По итогам реализации первого этапа проекта ожидается разработка отчета, включающего рекомендации и предложения по совершенствованию законодательства Республики Узбекистан и практики в сфере управления преступными активами и их релизации.