Навбатдаги илмий семинар бўлиб ўтди
Илмий-тадқиқот салоҳиятини юксалтириш, тадқиқот кўникмаларини ривожлантириш ва тадқиқот фаолиятини кенгайтириш мақсадида Академияда “Фан соати” рукнидаги юридик фан ва ҳуқуқни қўллаш амалиётининг долзарб муаммолари муҳокамасига бағишланган навбатдаги илмий семинар бўлиб ўтди.
Семинар Бош прокуратура Академияси, ИИВ Академияси, Судьялар олий мактаби, ТДЮУ ва ДБА докторант ва мустақил изланувчилари иштирокида бўлиб ўтди.
Модераторлик ва маърузачилик кўникмаларини ривожлантириш мақсадида семинарни ўтказиш жараёнига ёш олимлар – Академия докторантлари жалб этилиб, улар ўз илмий-тадқиқот мавзулари юзасидан маъруза қилдилар. Хусусан, Ш.Зокиров, М.Абудуллаева, Д.Хамзаев ва Б.Кадыровалар фуқаролар мурожаатларининг ҳал этилиши устидан назорат институтининг генезеси, қийноққа қарши курашишга оид халқаро-ҳуқуқий ҳужжатлар таҳлили, трансмиллий молиявий жиноятларга қарши курашнинг замонавий тенденциялари ҳамда халқ таълими соҳасида коррупциянинг олдини олиш масалалари юзасидан тақдимот қилдилар.
Илмий семинар юриспруденция соҳасидаги долзарб мавзуларда илмий тадқиқот ўтказиш методлари ва уларни қўллаш юзасидан ўзаро тажриба алмашиш учун қулай имконият яратиб берди.

Состоялся очередной научный семинар
В рамках работы по повышению научно-исследовательского потенциала, развития исследовательских навыков и расширения исследовательской деятельности в Академии проведен очередной научный семинар под рубрикой «Научный час» по обсуждению актуальных вопросов юридической науки и правоприменительной практики.
Семинар проведен с участием докторантов и самостоятельных соискателей Академии Генеральной прокуратуры, Академии МВД, Высшей судейской школы, ТГЮУ, АГУ.
В целях развития навыков модерации и публичных выступлений к проведению семинара привлечены молодые ученые – докторанты Академии, участвовавшие с докладами по тематике проводимых ими диссертационных исследований. Так, Ш.Зокиров, М.Абудуллаева, Д.Хамзаев и Б.Кадырова выступили с презентациями по вопросам генезиса института надзора за рассмотрением обращений граждан, анализа международно-правовых документов по борьбе с пытками, современной тенденции в борьбе с транснациональными финансовыми преступлениями, а также предотвращении коррупции в народном образовании.
Научный семинар послужил эффективной площадкой для обмена мнениями и дискуссии по методам проведения научных исследований по актуальным вопросам юриспруденции и способам их применения.