Мажбурий ижро бюросига янги қабул қилинган давлат ижрочилари иштирокидаги малака ошириш курси бошланди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ–6118-сонли Фармон талаблари ижросини таъминлаш мақсадида 2021 йилнинг 5 июлидан бошлаб Бош прокуратура Академияси томонидан Мажбурий ижро бюросининг давлат ижрочилари учун “Ёш мутахассисларни касбга тайёрлаш” мавзусида масофавий малака ошириш курси бошланди.
Курс дастури тизимга янги қабул қилинган давлат ижрочиларининг ижрога келиб тушган барча турдаги ижро ҳужжатларини ижро этиш, сифатли процессуал ҳужжатларни тайёрлаш, хизматдаги низоларни бартараф этиш, Бюро органларида фойдаланиладиган ахборот тизимлари ва дастурий комплекслар билан ишлашга доир профессионал кўникмаларини шакллантиришга қаратилган.
Ўқув машғулотларида янги қабул қилинган давлат ижрочилари психология ва вақтни бошқариш (тайм-менежмент) асослари, касб одобномаси қоидалари билан таништирилиб, уларга қатъий амал қилиш кўникмаларига эга бўлади.
Ўқув курси якунида синов имтиҳонлари ўтказилиб, ўқув курсини ижобий натижалар билан якунлаган тингловчиларга малака оширганлик тўғрисида сертификатлар топшириш режалаштирилган.

Стартовал курс повышения квалификации вновь назначенных на должность государственных исполнителей Бюро принудительного исполнения
В целях реализации Указа Президента Республики Узбекистан УП–6118 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы исполнения судебных актов и актов иных органов» Академией Генеральной прокуратуры 5 июля 2021 года запущен дистанционный курс повышения квалификации вновь назначенных на должность государственных исполнителей в Бюро принудительного исполнения на тему: «Профессиональная подготовка молодых специалистов».
Программа курса направлена на формирование профессиональных навыков и компетенций слушателей по вопросам, связанным с исполнением всех видов исполнительных документов, поступивших на исполнение, подготовкой качественных процессуальных документов и устранением служебных конфликтов, а также работой с информационными системами и программными комплексами, используемыми в органах Бюро.
В рамках курса вновь назначенные на должность государственные исполнители ознакомятся с основами психологии и тайм-менеджмента, правилами профессиональной этики, а также выработают профессиональные навыки их применения.
В завершение учебного курса запланировано проведение итоговых экзаменов, по итогам которых слушателям будут вручены сертификаты о повышении квалификации.