Davlat-huquqiy fanlar kafedrasi
Kafedraning maqsadi – o‘qitishning zamonaviy shakllari, pedagogik va axborot texnologiyalari asosida nazariy tayyorgarlikning huquqni qo‘llash amaliyoti bilan uzviy bog‘liqligini, shu jumladan, masofaviy ta’lim shaklida ta’minlashga qaratilgan o‘quv jarayonini tashkil etgan holda davlat-huquqiy fanlar bo‘yicha talaba va tinglovchilarda bilim, ko‘nikma va malakalarni shakllantirish va rivojlantirish.
Kafedra tomonidan o‘qitiladigan modullar:
Bakalavriat yo‘nalishlari bo‘yicha: Konstitutsiyaviy huquq, Davlat va huquq nazariyasi, Ma’muriy huquq, Mamuriy javobgarlik, Mamuriy ishlar bo‘yicha protsessual hujjatlarini rasmiylashtirish, Moliya huquqi, Mehnat huquqi, Oila huquqi.
Magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha: Qonun ijodkorligi.
Malaka oshirish va qayta tayyorlash kurslari uchun – Moliya huquqi masalalari, Ma’muriy javobgarlik, Qonun ijodkorligi hamda jamiyatda huquqiy madaniyatni yuksaltirishda ishtirok etish.
Azizov Nasimbek Abdumuxtorovich
Kafedra boshlig‘i, adliya maslahatchisi, yu.f.f.d. (PhD).
“Iqtisodiy sudlar tomonidan birinchi instansiyada ish yuritish tartibini takomillashtirish” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishini himoya qilgan.
E-mail: n.azizov@proacademy.uz
10 ga yaqin ilmiy va o‘quv adabiyotlari hammuallifi hisoblanadi.
Xojiyev Erkin Tuyg‘unovich
Kafedra professori, adliya maslahatchisi, yu.f.n., professor
“Soliq qonunchiligini buzganlik uchun yuridik javobgarlik” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishini himoya qilgan.
E-mail: e.t.xojiyev@proacademy.uz
“O‘zbekiston mustaqilligiga 25 yil” esdalik nishoni
“O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligiga 30 yil” esdalik nishoni
20 ga yaqin ilmiy va o‘quv adabiyotlari hammuallifi hisoblanadi.
Kenjayev Timur Isomovich
Kafedra dotsenti, adliya maslahatchisi, yu.f.f.d. (PhD).
“Qonunchilik hujjatlari loyihalarini korrupsiyaga qarshi ekspertizasi: qiyosiy-huquqiy tahlil ” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishini himoya qilgan
E-mail: t.i.kenjayev@proacademy.uz
40 dan ortiq ilmiy va o‘quv ishlarining muallifi va hammuallifidir.
Shonazarov Ulfat Ibrogim o‘g‘li
Kafedra dotsenti,3-darajali yurist.
“Yer uchastkalarini davlat va jamoat ehtiyojlari uchun olib qo‘yishni fuqarolik-huquqiy tartibga solish” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishi olib bormoqda.
E-mail: u.i.shonazarov@proacademy.uz
30 dan ortiq ilmiy va o‘quv ishlarining muallifi va hammuallifidir.
Rustamov Sanjar Suxrobovich
Kafedra katta o‘qituvchisi v.b., podpolkovnik
“Bir necha huquqbuzarlik uchun ma’muriy javobgarlikni takomillashtirish” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishi olib bormoqda.
Email: sanjar.rustamov@proacademy.uz
“O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligiga 20 yil” esdalik nishoni bilan taqdirlangan.
Raxmatillayev Jasurbek Raxmatilla o‘g‘li
kafedra katta o‘qituvchisi, adliya kichik maslahatchisi
yu.f.f.d. (PhD).
“Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirishni fuqarolik huquqiy tartibga solish” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishi olib bormoqda.
E-mail: j.raxmatillayev@proacademy.u
20 dan ortiq ilmiy va o‘quv ishlarining muallifi va hammuallifidir.
Zufarova Shaxnoza Marsovna
kafedra katta o‘qituvchisi, 1-darajali yurist.
Email: s.zufarova@proacademy.uz
2018-yilda Akademiyaning Huquqiy muammolarni ilmiy-amaliy va innovatsion tadqiq qilish hamda ilmiy xodimlarni tayyorlash markazi prokuror lavozimida, 2021–2022-yillarda Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i lavozimida xizmat qilgan.
2021-yilda xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi ishtirokchi-davlatlari Bosh prokurorlari muvofiqlashtiruvchi kengashining “MDH BPMKga 25-yil” esdalik yubiley medali bilan taqdirlangan.
Ibragimov Diyorbek Shuxrat o‘g‘li
Kafedra katta o‘qituvchisi, 2-darajali yurist
“Voyaga yetmaganlar haqidagi qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazoratini tashkillashtirish va uning huquqiy asoslarini takomillashtirish” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishini himoya qilgan.
E-mail: d.sh.ibragimov@proacademy.uz
Nematillayev Odiljon Bahodir o‘g‘li
Davlat-huquqiy fanlar kafedrasi o‘qituvchisi, 3-darajali yurist
“Amaldagi qonunchilikni korrupsiyaga qarshi ekspertiza qilishning huquqiy mexanizmlarini rivojlantirish masalalari: nazariy va amaliy jihatlari” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishi olib bormoqda.

Department of state and legal Sciences
The purpose of the department is the formation and development of knowledge, skills and qualifications of students and trainees in modern legal sciences with the organization of the educational process aimed at ensuring the continuity of theoretical training based on modern forms of teaching, pedagogical and information technologies with jurisprudence law enforcement practice, including in the form of distance learning.
8 bachelor's degree subjects - Constitutional Law, Theory of State and Law, Administrative Law, Administrative Liability, Registration of procedural documents in administrative cases, Financial Law, Labor Law, Family Law.
1 subject of the master's degree – Legal Drafting.
3 subjects of advanced training and retraining courses - Issues of Financial Law, Administrative Liability, Participation in legal drafting and improvement of legal culture in society.
Azizov Nasimbek Abdumukhtorovich
Head of the Department, Counsellor of Justice
Doctor of Philosophy (PhD) in Legal Sciences on the topic: "Improvement of proceedings  in the economic courts of the first instance".
E-mail: n.azizov@proacademy.uz
He is a co-author of about 10 scientific and educational literature.
Khojiyev Erkin Tuygunovich
Professor of the Department, Counsellor of Justice, Candidate of Law.
He defended his dissertation for the degree of Doctor of Philosophy in Legal Sciences (PhD) on the topic: “Legal liability for violations of tax laws.”
E-mail: e.t.xojiyev@proacademy.uz
Awards:
commemorative badge "25 years of Independence of the Republic of Uzbekistan"
commemorative badge "30 years of Independence of the Republic of Uzbekistan"
commemorative badge "30 years of the Prosecutor's Office of the Republic of Uzbekistan"
is the author and co-author of about 20 scientific and educational literature.
Kenjayev Timur Isomovich
Associate Professor of the Department, Counsellor of Justice, PhD in Law.
Defended his dissertation for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Law on the topic “Anti-corruption expertise of draft legislative acts: a comparative legal analysis”.
E-mail: t.i.kenjayev@proacademy.uz
Author and co-author of more than 40 scientific and educational works.
Shonazarov Ulfat Ibrogim o‘g‘li
Associate Professor of the Department, 3rd Class Lawyer.
Conducting research for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Law on the topic “Civil-Law regulation of the seizure of land plots for state and public needs”.
E-mail: u.i.shonazarov@proacademy.uz
30 dan ortiq ilmiy va o‘quv ishlarining muallifi va hammuallifidir.
Rustamov Sanjar Suxrobovich
Acting Senior Lecturer of the Department, Counsellor of Justice
Conducting dissertation research for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Law on the topic “Improving administrative liability for multiple offenses”.
Email: sanjar.rustamov@proacademy.uz
Awarded the medal “20 Years of Independence of the Republic of Uzbekistan.”
Raxmatillayev Jasurbek Raxmatilla o‘g‘li
Senior Lecturer of the Department, Junior Counsellor of Justice, PhD in Law.
Conducting dissertation research for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Law on the topic “Civil-Law regulation of the privatization of non-agricultural land plots”.
E-mail: j.raxmatillayev@proacademy.u
Author and co-author of more than 20 scientific and educational works.
Zufarova Shahnoza
Senior Lecturer of the Department, lawyer of the 1st class.
Email: s.zufarova@proacademy.uz
Sh.Zufarova began her career at the Academy in 2018 as a prosecutor of the center for scientific-practical and innovative research on Legal problems and training of scientific personnel. In the period 2021-2022 worked as head of the department of international relations.
Achievements in work:
For her contribution to the development of international cooperation in 2021, Sh.Zufarova was awarded the Commemorative jubilee medal of the Coordinating Council of Prosecutors General of the states-parties to the Commonwealth of independent states “25 years of the CIS KSGP”.
Ibragimov Diyorbek Shuxrat o‘g‘li
Senior Lecturer of the Department, 2nd Class Lawyer, PhD in Law.
Defended his dissertation for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Law on the topic “Organization of prosecutorial supervision over the execution of legislation on minors and improvement of its legal basis”.
E-mail: d.sh.ibragimov@proacademy.uz
Nematillayev Odiljon Bahodir o‘g‘li
Lecturer of the Department, 3rd Class Lawyer.
Conducting dissertation research for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Law on the topic “Issues of developing the legal mechanisms of anti-corruption expertise of current legislation: theoretical and practical aspects”.
E-mail: o.b.nematillayev@proacademy.uz
Permanent coach of the Academy’s team in The Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition – the world’s most prestigious international law competition for students.