Davlat-huquqiy fanlar kafedrasi
Kafedraning maqsadi – o‘qitishning zamonaviy shakllari, pedagogik va axborot texnologiyalari asosida nazariy tayyorgarlikning huquqni qo‘llash amaliyoti bilan uzviy bog‘liqligini, shu jumladan, masofaviy ta’lim shaklida ta’minlashga qaratilgan o‘quv jarayonini tashkil etgan holda davlat-huquqiy fanlar bo‘yicha talaba va tinglovchilarda bilim, ko‘nikma va malakalarni shakllantirish va rivojlantirish.
Kafedra tomonidan o‘qitiladigan modullar:
Bakalavriat yo‘nalishlari bo‘yicha: Konstitutsiyaviy huquq, Davlat va huquq nazariyasi, Ma’muriy huquq, Mamuriy javobgarlik, Mamuriy ishlar bo‘yicha protsessual hujjatlarini rasmiylashtirish, Moliya huquqi, Mehnat huquqi, Oila huquqi.
Magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha: Qonun ijodkorligi.
Malaka oshirish va qayta tayyorlash kurslari uchun – Moliya huquqi masalalari, Ma’muriy javobgarlik, Qonun ijodkorligi hamda jamiyatda huquqiy madaniyatni yuksaltirishda ishtirok etish.
Azizov Nasimbek Abdumuxtorovich
Kafedra boshlig‘i, adliya maslahatchisi, yu.f.f.d. (PhD).
“Iqtisodiy sudlar tomonidan birinchi instansiyada ish yuritish tartibini takomillashtirish” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishini himoya qilgan.
E-mail: n.azizov@proacademy.uz
10 ga yaqin ilmiy va o‘quv adabiyotlari hammuallifi hisoblanadi.
Xojiyev Erkin Tuyg‘unovich
Kafedra professori, adliya maslahatchisi, yu.f.n., professor
“Soliq qonunchiligini buzganlik uchun yuridik javobgarlik” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishini himoya qilgan.
E-mail: e.t.xojiyev@proacademy.uz
“O‘zbekiston mustaqilligiga 25 yil” esdalik nishoni
“O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligiga 30 yil” esdalik nishoni
20 ga yaqin ilmiy va o‘quv adabiyotlari hammuallifi hisoblanadi.
Kenjayev Timur Isomovich
Kafedra dotsenti, adliya maslahatchisi, yu.f.f.d. (PhD).
“Qonunchilik hujjatlari loyihalarini korrupsiyaga qarshi ekspertizasi: qiyosiy-huquqiy tahlil ” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishini himoya qilgan
E-mail: t.i.kenjayev@proacademy.uz
40 dan ortiq ilmiy va o‘quv ishlarining muallifi va hammuallifidir.
Shonazarov Ulfat Ibrogim o‘g‘li
Kafedra dotsenti,3-darajali yurist.
“Yer uchastkalarini davlat va jamoat ehtiyojlari uchun olib qo‘yishni fuqarolik-huquqiy tartibga solish” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishi olib bormoqda.
E-mail: u.i.shonazarov@proacademy.uz
30 dan ortiq ilmiy va o‘quv ishlarining muallifi va hammuallifidir.
Rustamov Sanjar Suxrobovich
Kafedra katta o‘qituvchisi v.b., podpolkovnik
“Bir necha huquqbuzarlik uchun ma’muriy javobgarlikni takomillashtirish” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishi olib bormoqda.
Email: sanjar.rustamov@proacademy.uz
“O‘zbekiston Respublikasi mustaqilligiga 20 yil” esdalik nishoni bilan taqdirlangan.
Raxmatillayev Jasurbek Raxmatilla o‘g‘li
kafedra katta o‘qituvchisi, adliya kichik maslahatchisi
yu.f.f.d. (PhD).
“Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirishni fuqarolik huquqiy tartibga solish” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishi olib bormoqda.
E-mail: j.raxmatillayev@proacademy.u
20 dan ortiq ilmiy va o‘quv ishlarining muallifi va hammuallifidir.
Zufarova Shaxnoza Marsovna
kafedra katta o‘qituvchisi, 1-darajali yurist.
Email: s.zufarova@proacademy.uz
2018-yilda Akademiyaning Huquqiy muammolarni ilmiy-amaliy va innovatsion tadqiq qilish hamda ilmiy xodimlarni tayyorlash markazi prokuror lavozimida, 2021–2022-yillarda Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i lavozimida xizmat qilgan.
2021-yilda xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi ishtirokchi-davlatlari Bosh prokurorlari muvofiqlashtiruvchi kengashining “MDH BPMKga 25-yil” esdalik yubiley medali bilan taqdirlangan.
Ibragimov Diyorbek Shuxrat o‘g‘li
Kafedra katta o‘qituvchisi, 2-darajali yurist
“Voyaga yetmaganlar haqidagi qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazoratini tashkillashtirish va uning huquqiy asoslarini takomillashtirish” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishini himoya qilgan.
E-mail: d.sh.ibragimov@proacademy.uz
Nematillayev Odiljon Bahodir o‘g‘li
Davlat-huquqiy fanlar kafedrasi o‘qituvchisi, 3-darajali yurist
“Amaldagi qonunchilikni korrupsiyaga qarshi ekspertiza qilishning huquqiy mexanizmlarini rivojlantirish masalalari: nazariy va amaliy jihatlari” mavzusida yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun dissertatsiya ishi olib bormoqda.

Кафедра государственно-правовых наук
Целью кафедры является формирование и развитие знаний, умений и квалификаций у студентов и слушателей по государственно-правовым наукам на основе на основе современных форм обучения, педагогических и информационных технологий путем организации образовательного процесса, направленного на обеспечение неразрывной связи теоретической подготовки с практикой правопринимения, в том числе в форме дистанционного обучения.
По специальностям бакалавриата: Конституционное право, Теория государства и права, Административное право, Административная ответственность, Оформление процессуальных документов по административным делам, Финансовое право, Трудовое право, Семейное право.
По специальностям магистратуры: Нормотворчество.
В рамках курсов переподготовки и повышения квалификации – Вопросы финансового права, Административная ответственность, Участие в нормотворчестве и повышении правовой культуры в обществе.
Азизов Насимбек Абдумухторович
Начальник кафедры Государственно-правовых наук, советник юстиции, д.ф.ю.н. (PhD)
Защитил диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Совершенствование порядка производства в экономических судах первой инстанции».
E-mail: n.azizov@proacademy.uz
Является соавторам около 10 научной и учебной литературы.
Хожиев Эркин Туйгунович
Профессор кафедры, советник юстиции, к.ю.н., профессор
Защитил диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Юридическая ответственность за нарушения налогового законодательства».
E-mail: e.t.xojiyev@proacademy.uz
памятным знаком «25 лет Независимости Узбекистана»
памятным знаком «30 лет Независимости Республики Узбекистан»
памятным знаком «30 лет прокуратуре Узбекистан»
Является автором и соавторам около 20 научной и учебной литературы.
Кенжаев Тимур Исомович
Доцент кафедры Государственно-правовых наук, советник юстиции, д.ф.ю.н. (PhD).
Защитил диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Антикоррупционная экспертиза проектов актов законодательства: сравнительно-правовой анализ».
E-mail: t.i.kenjayev@proacademy.uz
Является автором и соавтором более 40 учебных и научных публикаций.
Шоназаров Улфат Иброгим угли
И.о. старшего преподавателя кафедры, юрист 3 класса.
Ведет диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Гражданско-правовое регулирование изъятия земельного участка для государственных и общественных нужд».
E-mail: u.i.shonazarov@proacademy.uz
Рустамов Санжар Сухробович
И.о. старшего преподавателя кафедры
Ведет диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Совершенствование административной ответственности за совершение нескольких правонарушений».
Email: sanjar.rustamov@proacademy.uz
Награжден памятным знаком «20 лет Независимости Республики Узбекистан»
Рахматиллаев Жасурбек Рахматилла угли
И.о. преподавателя кафедры, юрист 3 класса.
Ведет диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Гражданско-правовое регулирование приватизации земельных участков, не предназначенных для ведения сельского хозяйства».
E-mail: j.r.raxmatillayev@proacademy.uz
Является автором и соавтором более 20 учебных и научных публикаций.
Зуфарова Шахноза
И.о. преподавателя кафедры, юрист 1-го класса.
Email: s.zufarova@proacademy.uz
Удостоена Памятной юбилейной медали Координационного Совета Генеральных прокуроров государств-участников Содружества независимых государств «25 лет КСГП СНГ».
Ибрагимов Диёрбек Шухрат угли
Старший преподаватель, юрист 2-класса, д.ф.ю.н. (PhD)
Защитил диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Организация прокурорского надзора за исполнением законодательства о несовершеннолетних и совершенствование её правовых основ».
E-mail:  d.sh.ibragimov@proacademy.u
Нематиллаев Одилжон Баҳодир угли
Преподаватель  кафедры, юрист 3-класса.
Ведет диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Вопросы совершенствования правовых механизмов антикоррупционной экспертизы действующего законодательства: теоретические и практические аспекты».
E-mail:
o.b.nematillayev@proacademy.uz
Является постоянным тренером сборной команды Академии по участию в международном турнире юридических студентов по международному публичному праву имени «The Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition».