Huquqni muhofaza qilish faoliyati muammolarini ilmiy-amaliy tadqiq etish markazi
Huquqni muhofaza qilish faoliyati muammolarini ilmiy-amaliy tadqiq etish markazi Akademiyaning mustaqil tarkibiy bo‘linmasi hisoblanadi va quyidagi yo‘nalishlarda faoliyat yuritadi:
huquqni muhofaza qilish faoliyati muammolari, birinchi navbatda jinoyat-larni tergov qilish sohasida amaliy tadqiqotlar olib borish, uni takomillashtirish bo‘yicha ilmiy asoslangan takliflarni ishlab chiqish va amalga oshirish;
jinoyatlarni tergov qilishning samaradorligini oshirish bo‘yicha tizimli ravishda uslubiy va amaliy qo‘llanmalar, tavsiyalar tayyorlash, ularning vakolatli davlat organlari tomonidan amalda qo‘llanilishini tashkillashtirish;
jamoatchilikning keng muhokamasiga sabab bo‘lgan, shu jumladan uyushgan jinoiy guruh va uyushmalar tomonidan sodir etilgan alohida murakkab jinoyatlarni tergov qilishda vakolatli davlat organlariga ko‘maklashish;
jinoyatlar sodir etilishining sabab va shart-sharoitlarini, shu jumladan, tergovga qadar tekshiruv hujjatlari va jinoyat ishlarini o‘rganish asosida ularning alohida turlari kesimida tahlil va diagnostika qilish;
huquqni muhofaza qiluvchi organlarining huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish faoliyatini uslubiy va konsultativ ta’minlash.

Центр научно-прикладных исследований проблем правоохранительной деятельности является самостоятельным структурным подразделением Академии и основными направлениями его деятельности являются следующее:
ведения прикладных исследований проблем правоохранительной деятельности, в первую очередь в сфере расследования преступлений, разработки и реализации научно обоснованных предложений по ее совершенствованию;
подготовки на системной основе методических и практических пособий, рекомендаций по повышению эффективности расследования преступлений, организации их внедрения в практическое использование уполномоченными государственными органами;
содействия уполномоченным государственным органам в расследовании преступлений особой сложности, вызвавших общественный резонанс, в том числе совершенных организованными преступными группами и сообществами.
анализ и диагностика причин и условий совершения преступлений, в том числе в разрезе их отдельных видов на основе изучения материалов доследственных проверок и уголовных дел;
методологическое и консультативное обеспечение деятельности правоохранительных органов по профилактике правонарушений и борьбе с преступностью.