Fransiyaga ishchi safar amalga oshirildi
O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasi boshlig'i boshchiligidagi O'zbekiston delegatsiyasi Fransiyaning Milliy magistratlar maktabi taklifiga binoan Parij shahriga (Fransiya) ishchi safar bilan tashrif buyurdi.
Frantsiyaning Milliy magistratlar maktabi (ENM) rahbariyati va o'qituvchilari bilan o'tkazilgan uchrashuv davomida ikkitaraflama hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Xususan, muassasalar o'rtasidagi faol hamkorlik natijalari muhokama qilindi, shu jumladan 2017 yildagi ENM faoliyati bilan tanishuv, Bosh prokuratura Akademiyasiga ENM yetakchi o'qituvchilari va mutaxassislarining tashriflari, shuningdek, ularning Akademiya faoliyatini takomillashtirish va uning salohiyatini mustahkamlashdagi hissalari qayd etildi.
Uchrashuv natijalariga ko'ra, Fransiyaning Milliy magistratlar maktabi bilan hamkorlik to'g'risidagi Bitim imzolanib, unda boshlang'ich tayyorgarlikni tashkil etish hamda butun ish faoliyati davomida prokuratura organlari xodimlarining kasbiy rivojlanish dasturlari sohasida doimiy tajriba almashinuvi nazarda tutildi, huquqiy hujjatlar, ilmiy nashrlar va o'quv dasturlarining o'zaro almashinuvi, hamkorlikda tadbirlar o'tkazilishi xususida kelishuvga erishildi.
Tomonlar akademik faollikni ta'minlash doirasida ma'ruzachilar, o'qituvchilar va amaliyotchi xodimlar bilan almashinib turishga kelishdilar.
Shuningdek, uchrashuv davomida o'zbek delegatsiyasi Fransiya Adliya vazirligining Xalqaro hamkorlik agentligi (JCI), Fransiya Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi (AFA) rahbarlari bilan uchrashuvlar o'tkazib, kelgusidagi hamkorlik istiqbollarini belgilab oldilar.

Осуществлен деловой визит во Францию
Делегация Узбекистана во главе с начальником Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан по приглашению Национальной школы магистратуры Франции посетила с деловым визитом город Париж (Франция).
В ходе встречи с руководством и преподавателями Национальной школы магистратуры Франции (ENM) обсуждены вопросы двухстороннего взаимодействия.
В частности, были обсуждены результаты динамичного сотрудничества между учреждениями, в том числе ознакомление в 2017 году с деятельностью ENM, визиты в Академию Генеральной прокуратуры ведущих преподавателей и специалистов ENM, а также отмечен их вклад в совершенствование деятельности Академии и укрепление её потенциала.
По результатам встречи, состоялось подписание Соглашения о сотрудничестве с Национальной школой магистратуры Франции, предусматривающее регулярный обмен опытом в сфере организации первоначальной подготовки и программ профессионального развития работников органов прокуратуры на протяжении всей карьеры, достигнута договорённость о взаимном обмене правовыми документами, научными публикациями и учебными программами, проведении совместных мероприятий.
Стороны согласились обмениваться лекторами, преподавателями и практикующими сотрудниками в рамках обеспечения академической мобильности.
Также, в ходе визита узбекская делегация провела встречи с руководителями Агентства международного сотрудничества Министерства юстиции Франции (JCI), Антикоррупционного агентства Франции (AFA), в ходе которых намечены перспективы дальнейшего сотрудничества.