Prokuratura organlari xodimlari o‘rtasida ilmiy-ijodiy tanlovlar davom etmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 31 maydagi “Mamlakatimizda qonun ustuvorligi va prokuratura organlarining aholi bilan yanada yaqin hamkorligini ta’minlashda xodimlarning ma’naviy-intellektual salohiyatini yuksaltirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–170-sonli Qarori ijrosi yuzasidan prokuratura organlari xodimlari  o‘rtasida  ilmiy-ijodiy  tanlovlarning yakuniy  natijalarini baholash bo‘yicha hay’at yig‘ilishi o‘tkazildi.
Hay’at yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markaz, Toshkent davlat yuridik universitetidan mutaxassislar ishtirok etdilar.
Yig‘ilishda “Milliy nashrlarda chop etilgan eng yaxshi ilmiy maqola”,  “Xorijiy ilmiy nashrlarda chop etilgan eng yaxshi ilmiy maqola”, “Eng yaxshi tahliliy ma’lumot” hamda “Eng faol huquq targ‘ibotchisi” tanlovlarida ishtirok etish uchun kelib tushgan 42 nafar talabgorlarning hujjatlari ko‘rib chiqilib, ularni baholash bo‘yicha tegishli ishchi guruhlar shakllantirildi.
O‘z navbatida, tanlovni o‘tkazishdan asosiy maqsad mamlakatimizda prokuratura organlari xodimlarning qonun ustuvorligini ta’minlashda ma’naviy-intellektual salohiyatini yuksaltirish ekanligini inobatga olib, hay’at a’zolari tomonidan  bu kabi tanlovlarda xodimlarning ishtirokini kuchaytirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar ilgari surildi.

Продолжаются научно-творческие конкурсы среди работников органов прокуратуры
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 31 мая 2023 года № ПП-170 «О дополнительных мерах по повышению морально-интеллектуального потенциала работников органов прокуратуры в сфере обеспечения верховенства закона в стране и тесного сотрудничества с населением» проведено заседание комиссии по подведению итогов научно-творческих конкурсов среди работников.
На заседании коллегии участвовали специалисты Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, Правоохранительной академии, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Ташкентского государственного юридического университета.
Коллегией рассмотрены материалы 42 участников, принявших участие в конкурсах «Лучшая научная статья, опубликованная в отечественных изданиях», «Лучшая научная статья, опубликованная в зарубежных научных изданиях», «Лучшая аналитическая справка» и «Самый активный правовой пропагандист», а также сформированы соответствующие рабочие группы для их оценки.
В свою очередь, учитывая, что основной целью проведения конкурсов является повышение морально-интеллектуального потенциала работников органов прокуратуры в сфере обеспечения законности в стране, членами коллегии даны предложения и рекомендации по обеспечению активного участия работников в подобных мероприятиях.