Majburiy ijro byurosi faoliyatida tizimli ravishda yuzaga kelayotgan kamchiliklar va muammolarni oldini olish hamda ularni bartaraf etish
Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan joriy yilning 8 sentyabr kuni Majburiy ijro byurosi bilan o'zaro hamkorlikda Byuro faoliyatida tizimli ravishda yuzaga kelayotgan kamchiliklar va muammolarni oldini olish hamda ularni bartaraf etishga qaratilgan videokonferensaloqa rejimida o'quv-seminari o'tkazildi.
Mazkur tadbirda Bosh prokuratura Akademiyasining professor-o'qituvchilari va tinglovchilari, Majburiy ijro byurosi markaziy mahkamasi xodimlari, Byuroning barcha viloyat hamda tuman (shahar) sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarini ijro etish bo'limlari inspektorlari, davlat ijrochilari, shuningdek viloyat prokuraturalarining sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarini ijro etishda qonunchilik ijrosi ustidan nazorat qilish bo'limi boshliqlari ishtirok etdilar.
O'quv-seminar davomida iqtisodiy sudlar qarorlari ijrosini to'liq ta'minlash, qarzdor yuridik shaxsning mol-mulkini xatlash va realizatsiya qilish, undiruvni debitorlik qarziga qaratish tartibi, undirilgan pul mablag'larini bir necha undiruvchilar o'rtasida to'g'ri taqsimlash, shuningdek davlat daromadiga o'tkazilishi belgilangan mol-mulkning hisobini yuritish ishlarini tashkil etish va ularni saqlashga doir dolzarb masalalar atroflicha muhokama etildi.
Tadbir davomida byuro faoliyatining ish samaradorligini oshirish hamda ilg'or amaliy tajribalarni keng joriy etish maqsadida byuro faoliyatida tizimli ravishda yo'l qo'yilayotgan kamchiliklar va yuzaga kelayotgan muammolarning tahlili hamda uning natijasidan kelib chiqib, aniqlangan holatlarni oldini olish va bartaraf etish bo'yicha tegishli tavsiya hamda ko'rsatmalar berildi.
Tadbir yakunida xodimlarga sohaga oid qonunchilikdagi o'zgarishlar va yangiliklarni mazmuni haqida batafsil tushuntirishlar berilib, viloyat studiyalarida qatnashayotgan ishtirokchilar tomonidan amaliyotda yuzaga kelayotgan muammolar yuzasidan savol-javoblar o'tkazildi.

Предупреждение и пресечение системных недостатков и проблем, допускаемых в деятельности Бюро принудительного исполнения
Академией Генеральной прокуратуры 8 сентября текущего года совместно с Бюро принудительного исполнения в режиме видеоконференцсвязи проведен учебный семинар, посвящённый вопросам предупреждения и пресечения системных недостатков и проблем, допускаемых в деятельности Бюро.
В работе данного мероприятия приняли участие слушатели и профессорско-преподавательский состав Академии Генеральной прокуратуры, работники центрального аппарата Бюро принудительного исполнения, инспекторы областных и районных (городских) отделов исполнения судебных актов и актов других органов, государственные исполнители, а также начальники отделов по надзору за исполнением законов при исполнении судебных актов и актов иных органов.
В ходе учебного семинара были всесторонне обсуждены актуальные вопросы обеспечения полного исполнения судебных решений экономических судов, порядка описи и реализации имущества должника юридического лица, обращения взыскания на дебиторскую задолженность, правильного распределения взысканных денежных средств между несколькими взыскателями, а также организации работы по учету имущества, подлежащего обращению в доход государства, обеспечение его сохранности.
В ходе мероприятия в целях организации эффективной деятельности Бюро и широкого внедрения в его деятельность имеющегося передового практического опыта, исходя из результатов анализа имеющихся в деятельности Бюро системных недостатков и проблем, даны соответствующие рекомендации и указания, направленные на их устранение и предупреждение.