SOLIQ ISLOHOTLARIGA BAG'ISHLANGAN O'QUV SEMINARI O'TKAZILDI
Bosh prokuratura Akademiyasida O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 2 avgustdagi “O'zbekiston Respublikasida amalga oshirilayotgan soliq va bojxona islohotlarini huquqiy qo'llab-quvvatlash chora-tadbirlari to'g'risida”gi PF-5499-sonli Farmoni ijrosini ta'minlash masalalariga bag'ishlangan videokonferentsaloqa rejimida o'quv seminari o'tkazildi.
Tadbirda Bosh prokuratura, Hisob palatasi, Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti va Majburiy ijro byurosi, Davlat soliq qo'mitasi, Moliya vazirligi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Davergeodezkadastr qo'mitasi, Xususiylashtirilgan korxonalarga ko'maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo'mitasi, O'zbekiston avtomobil transporti agentligi, IIVning Yo'l harakati xavfsizligi bosh boshqarmasi xodimlari, shuningdek, barcha hududlarda tuzilgan byudjetga qo'shimcha daromadlar zaxiralarini aniqlash bo'yicha ishchi guruhlar a'zolari ishtirok etdi.
Seminarda Bosh prokuror o'rinbosari A.Mavlonov va Hisob palatasi raisining birinchi o'rinbosari O.Rustamov ma'ruza qildi.
O'quv seminari davomida yuqoridagi farmonda nazarda tutilgan tashkiliy chora-tadbirlar ijrosini ta'minlash, davlat soliq xizmati organlari faoliyatini yuqori darajali servisga yo'naltirilgan xizmatga aylantirish bo'yicha qo'yilgan vazifalarni bajarish, soliq islohotlarining samarali amalga oshirilishiga salbiy ta'sir ko'rsatuvchi omillarni aniqlash, soliqqa tortish bazasini kengaytirish bo'yicha idoralararo axborot almashinuvini yo'lga qo'yish kabi dolzarb masalalar atroflicha muhokama qilindi.
Shuningdek, tadbirda soliq to'lovchilar va soliq obektlarini pasportlashtirish ishlarini tashkil etish, transport xizmati ko'rsatish hamda bozorlar va savdo komplekslari faoliyatini tartibga solish, vaqtinchalik moliya-xo'jalik faoliyatini amalga oshirmayotgan tadbirkorlar faoliyatini tiklashga ko'maklashish, soliq qarzdorligini undirishni samarali tashkil etish, soliq to'lashdan bo'yin tovlash holatlarining oldini olish bo'yicha tegishli tavsiya va ko'rsatmalar berildi.
O'quv seminarida viloyat studiyalaridan qatnashgan ishtirokchilar o'zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob oldilar.

ПРОВЕДЕН УЧЕБНЫЙ СЕМИНАР, ПОСВЯЩЕННЫЙ НАЛОГОВЫМ РЕФОРМАМ
В Академии Генеральной прокуратуры в режиме видеоконференцсвязи проведен учебный семинар, посвященный вопросам исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 2 августа 2018 года № УП-5499 «О мерах по правовому сопровождению осуществляемых налоговых и таможенных реформ в Республике Узбекистан».
В мероприятии приняли участие сотрудники Генеральной прокуратуры, Счетной палаты, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями и Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре, Государственного налогового комитета, Министерства финансов, Министерства занятости и трудовых отношений, комитета Госкомземгеодезкадастра, Государственного комитета по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Узбекского агентства автомобильного транспорта, Главного управления безопасности дорожного движения МВД, а также члены рабочих групп по выявлению резервов дополнительных доходов в бюджет, созданные во всех регионах страны.
В мероприятии выступили с докладом заместитель Генерального прокурора А.Мавлонов и первый заместитель председателя Счетной палаты О.Рустамов.
В ходе учебного семинара всесторонне обсуждены такие актуальные вопросы, как обеспечение исполнения организационных мероприятий, предусмотренных в вышеуказанном указе, выполнение поставленных задач по преобразованию деятельности органов государственной налоговой службы в сервисно-ориентированную службу высокой степени, выявление факторов, отрицательно влияющих на эффективное осуществление налоговых реформ, установление межведомственного обмена информацией по расширению налогооблагаемой базы.
Также, в ходе мероприятия даны соответствующие рекомендации и указания по вопросам организации работы по паспортизации налогоплательщиков и объектов налогообложения, упорядочения оказания транспортных услуг, а также деятельности рынков и торговых комплексов, содействия восстановлению деятельности субъектов предпринимательства, временно не осуществляющих финансово-хозяйственную деятельность, эффективной организации взыскания налоговой задолженности, предупреждения случаев уклонения от уплаты налогов.