Akademiya bakalavriatining “Prokurorlik faoliyati” yo‘nalishi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tishning oxirgi kuni
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida 2024/2025 o‘quv yili uchun “Prokurorlik faoliyati” bakalavriat ta’lim yo‘nalishiga qabul yakunlanmoqda.
Akademiya bakalavriati “Prokurorlik faoliyati” yo‘nalish bo‘yicha o‘qitish kunduzgi va sirtqi ta’lim yo‘nalishlarida o‘zbek va rus tillarida, davlat grantlari va to‘lov kontrakt asosida amalga oshiriladi.
“Prokurorlik faoliyati” yo‘nalishi bo‘yicha o‘qishga qabul qilish tanlovida ishtirok etuvchi nomzodlar joriy yil 25 iyun soat 23:59ga qadar test sinovi topshirish uchun my.uzbmb.uz saytining “Oliy va professional ta’lim muassasalariga (2024-2025-o‘quv yili uchun)” bo‘linmasida “Yurisprudensiya” va “Chet tili” test sinovi topshiriladigan fanlar majmuasi, ta’lim tili va test topshirish hududini tanlash lozim.

The last day of admission to the Bachelor's degree of the Academy in the field of "PROSECUTORIAL ACTIVITY"
Admission to the bachelor's degree of the Law Enforcement Academy in the direction of "Prosecutorial activity" for the 2024/2025 academic year is coming to an end.
The bachelor's degree in the Academy in the field of "Prosecutorial activity" is carried out in full-time and part-time education in Uzbek and Russian languages on state grants and on a fee-and-contract basis.
Candidates must register by 23:59 on June 25 this year in the section "Admission to higher and professional educational institutions (for the 2024/2025 academic year)" of the website my.uzbmb.uz select the block of subjects "Jurisprudence" and "Foreign language" for which the test will take place, the language of instruction and the region of taking the tests.
The test tests will be conducted in July-August.
Also, candidates can download the corresponding certificate in the “Foreign Language Certificate” section.
Information regarding the entrance exams to the Bachelor's degree of the Law Enforcement Academy can be found on the official website (www.proacademy.uz ), the official pages of the Academy on social networks: