Joriy yilning 19 may kuni Bosh prokuratura Akademiyasi vakillari fuqarolik jamiyati institutlari tomonidan Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish bo'yicha O'zbekistonning birinchi Ixtiyoriy milliy hisobot loyihasi muhokamasida ishtirok etdi.
Tadbir “Yuksalish” umummilliy harakati tomonidan BMTning O'zbekistondagi doimiy muvofiqlashtiruvchisi va Inson huquqlari bo'yicha milliy markaz yordamida tashkil etilib, gender tengligi, inson huquqlari, oiladagi zo'ravonlik va boshqa masalalar muhokamasiga bag'ishlandi.
Akademiya rahbariyati ishtirokchilarni Barqaror rivojlanishning 16-maqsadi bo'yicha Ixtiyoriy milliy hisobot loyihasi, milliy barqaror rivojlanish maqsadalarini amalga oshirish doirasida viktimizatsiya va MIKS islohotini o'tkazish masalalari va Bosh prokuratura tomonidan muvofiqlashtiriladigan “Samarador boshqaruv” guruhi faoliyati bilan tanishtirib o'tdi.
Tadbir ishtirokchilari – O'zbekistonning turli fuqarolik jamiyati institutlari vakillari tomonidan Ixtiyoriy milliy hisobot loyihasi bo'yicha bildirgan aniq fikr va takliflari hisobotni takomillashtirishda inobatga olinishini ta'kidlashdi.
Ushbu hisobot 2020 yilning iyul oyida o'tkaziladigan BMTning Iqtisodiy va ijtimoiy kengashining Yuqori darajadagi siyosiy forumida taqdim etilishi rejalashtirilgan.

Обсуждение проекта Добровольного национального обзора по реализации национальных ЦУР на Политическом форуме высокого уровня Экономического и социального совета ООН (ЭКОСОС)
19 мая с.г. представители Академии Генеральной прокуратуры приняли участие в обсуждении гражданским сектором проекта первого Добровольного национального обзора (ДНО) по реализации Целей устойчивого развития в Узбекистане.
Мероприятие организовано общенациональным движением «Юксалиш» при поддержке Постоянного координатора ООН в Узбекистане и ационального центра по правам человека и было посвящено обсуждению акспектов гендерного равенства, прав человека, насилия в семье и других вопросов.
Руководство Академии проинформировало участников о проекте ДНО в части Цели 16 ЦУР, вопросах проведения обследований MICS и виктимизации в рамках реализации национальных ЦУР, а также деятельности группы «Эффективное управление», которая координируется Генеральной прокуратурой.
Участниками конференции - представителями различных институтов гражданского общества Узбекистана даны конкретные мнения и рекомендации по проекту ДНО, которые будут учтены при последующей доработке отчета.
Отчет планируется представить на Политическом форуме высокого уровня Экономического и социального совета ООН в июле 2020 года.