Olmaliq va Angren shahar prokuraturalari va ichki ishlar organlari xodimlari uchun sayyor o‘quv va amaliy mashg‘ulotlar tashkil etildi
Akademiya boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Ye.V.Kolenko boshchiligidagi ishchi guruh tomonidan viloyatlarga chiqqan holda jinoyatchilikni jilovlash, kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish, maishiy korrupsiyaning oldini olish hamda energiya samaradorligini oshirishga oid qonunchilik ijrosi nazorat samaradorligini oshirish mavzularida navbatdagi sayyor o‘quv va amaliy mashg‘ulotlari Olmalik va Angren shaharlarida tashkil etildi.
Xususan, aralash shaklda o‘tkazilgan tadbirlarda Olmaliq va Angren shahar prokuraturalari qayd etilgan sohaga mas’ul bo‘lgan mahkama rahbariyati va xodimlari, tuman prokurorlari va ularning o‘rinbosarlari, yordamchilari, shuningdek viloyat va tuman darajasidagi ichki ishlar organlari tergovchilari ishtirok etishdi.
Ishtirokchilarga “Axborot texnologiyalari yordamida sodir etilgan jinoyatchilik ahvoli, amaliyotdagi muammolar, bu toifadagi jinoyatlarni fosh etish va tergov qilish samaradorligini oshirish” mavzusi doirasida Akademiyaning Raqamli kriminalistika ilmiy-tadqiqot institutining imkoniyatlari yoritilib, tergovchilar va ularni nazorat qiluvchi prokurorlar uchun kiberjinoyatlarni fosh etish hamda tergov qilishda o‘tkazilishi mumkin bo‘lgan ekspertiza turlari, Akademiyada tayyorlangan “Axborot texnologiyalari sohasidagi jinoyat ishlarini yuritishda tergovchining yon daftari” uslubiy qo‘llanmadan foydalanish qoidalari haqida tushuntirish berildi.
Navbatdagi o‘quv-amaliy mashg‘uloti “Mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini oshirish” mavzusida o‘tkazilib, unda jinoyatchilikni oldini olish bo‘yicha o‘tkaziladigan kunlik va boshqa muddatli tadbirlar yuzasidan yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklar, ularni bartaraf etish va ishni samarali tashkil etish bo‘yicha amaliy misollar yordamida tushuntirib berildi, shuningdek tergov sifatini oshirish yuzasidan tegishli tavsiyalar bildirildi.
O‘quv mashg‘uloti “Korrupsiyaning oldini olish, shu jumladan maishiy korrupsiyaga barham berish” mavzusida davom ettirilib, xodimlarga kundalik hayotda sodir etilayotgan maishiy va ma’muriy korrupsiyaga oid jinoyatlar, ularning oldini olish bo‘yicha kunlik nazorat tadbirlarini o‘tkazish bo‘yicha batafsil taqdimot o‘tkazildi.
Tadbir yakuniy qismida ishtirokchilarga tashkil etilgan “Energiya resurslaridan foydalanish va sarflanishiga oid qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazorati” mavzusidagi o‘quv-amaliy mashg‘ulotida energiya resurslaridan foydalanish va sarflanishiga oid qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazoratini ta’minlash bo‘yicha normativ hujjatlar va sohaviy buyruqlarda belgilangan vazifalar, nazorat tadbirlarida e’tibor qaratilishi lozim bo‘lgan masalalar yoritib berildi.
Akademiya tomonidan joylarga chiqqan holda o‘quv va amaliy mashg‘ulotlari o‘tkazish davom ettiriladi.

Выездные учебно-практические занятия для сотрудников прокуратур и органов внутренних дел городов Алмалык и Ангрен
Рабочая группа под руководством первого заместителя начальника Академии Е.В.Коленко провела в городах Алмалык и Ангрен очередные выездные учебно-практические занятия, посвященные вопросам сдерживания преступности, борьбы с киберпреступностью, профилактики бытовой коррупции, а также повышения эффективности контроля за исполнением законодательства в сфере энергоэффективности.
Мероприятия организованы в прокуратурах городов Алмалык и Ангрен в смешанном формате с участием руководства и сотрудников прокуратур, ответственных за данные направления, районных прокуроров, их заместителей и помощников, а также следователей органов прокуратуры и внутренних дел областного и районных уровней.
В рамках занятия на тему:«Состояние преступности, совершаемой с использованием информационных технологий, существующие проблемы и повышение эффективности раскрытия и расследования данных преступлений»даны разъяснения по видам экспертиз, которые могут быть проведены для следователей и надзирающих прокуроров при расследовании киберпреступлений, представлены возможности Научно-исследовательского института цифровой криминалистики Академии, а также представлены рекомендации по эффективному использованию методического пособия подготовленного Академией«Блокнот следователя по расследованию преступлений в сфере информационных технологий».
Следующее учебно-практическое занятие было посвящено теме:«Создание безопасной среды в махаллях и повышение эффективности системы ранней профилактики правонарушений»,в ходе которого разъяснены допущенные недостатки в проведении ежедневных и плановых профилактических мероприятий, приведены практические примеры по их устранению и эффективной организации работы, а также даны конкретные предложения по повышению качества следственной деятельности.
Обучение продолжилось на тему:«Предупреждение коррупции, в том числе искоренение бытовой коррупции», в ходе которого сотрудникам была представлен подробный доклад по преступлениям, связанным с бытовой и административной коррупцией, совершаемым в повседневной жизни, а также по проведению ежедневных контрольных мероприятий в целях их предупреждения.
В ходе занятия на тему:«Прокурорский надзор за исполнением законодательства в сфере использования и расходования энергетических ресурсов»участники проинформированы о нормативных документах и отраслевых приказах, регламентирующих надзор за соблюдением законодательства в сфере использования энергетических ресурсов, а также вопросах, требующих особого внимания при проведении контрольных мероприятий.