Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-yanvardagi “2025-yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–1-son qarori ijrosini ta’minlashga qaratilgan ishlar tizimli va izchil davom ettirilmoqda.
Akademiya tomonidan mahallalardagi jinoyatchilik vaziyatini ilmiy yondashuv asosida navbatdagi o‘rganish ishlari Jizzax viloyati Jizzax shahrida olib borilib, shaharning “Madaniyat” mahallasida jinoyatchilikni jilovlash, mahalla faollarini jamoat xavfsizligini mustahkamlash jarayonlariga keng jalb qilishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Akademiya ishchi guruhining hududdagi kriminogen vaziyatning kundalik tahlili asosida ishlab chiqqan xulosalari va takliflari mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirishga ijobiy hissa qo‘shmoqda. Shaharning “qizil” va “sariq” toifaga kiritilgan har bir mahallasidagi jinoyatchilik vaziyatiga ta’sir etuvchi omillarni har tomonlama tahlil qilish natijasida huquqbuzarliklarning o‘ziga xos xususiyatlari baholanib, manzilli profilaktika tizimini joriy etish bo‘yicha ilmiy asoslangan takliflar berib borilmoqda.

Продолжается системная работа по изучению криминогенной ситуации в махаллях
Правоохранительной Академией продолжается системная работа в рамках реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года №ПП–1 «О мерах по созданию безопасной среды и дальнейшему повышению эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях республики в 2025 году».
Рабочей группой Академии проводится изучение криминогенной ситуации в Жиззакской области, в городе Жиззак, включая махаллю «Маданият». При этом особое внимание уделяется вопросам борьбы с преступностью и привлечению активистов махалли к процессу укрепления общественной безопасности.
На основе ежедневного анализа криминогенной ситуации рабочей группой Академии выработаны выводы и предложения по повышению эффективности системы профилактики правонарушений и созданию безопасной среды.
По итогам всестороннего анализа факторов, влияющих на уровень преступности в махаллях, отнесённых к «красной» и «жёлтой» категориям, выработаны научно обоснованные предложения по внедрению адресной профилактики правонарушений.