Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-yanvardagi “2025-yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–1-son qarori ijrosini ta’minlashga qaratilgan ishlar tizimli va izchil davom ettirilmoqda.
Akademiya tomonidan mahallalardagi jinoyatchilik vaziyatini ilmiy yondashuv asosida navbatdagi o‘rganish ishlari Jizzax viloyati Jizzax shahrida olib borilib, shaharning “Madaniyat” mahallasida jinoyatchilikni jilovlash, mahalla faollarini jamoat xavfsizligini mustahkamlash jarayonlariga keng jalb qilishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Akademiya ishchi guruhining hududdagi kriminogen vaziyatning kundalik tahlili asosida ishlab chiqqan xulosalari va takliflari mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirishga ijobiy hissa qo‘shmoqda. Shaharning “qizil” va “sariq” toifaga kiritilgan har bir mahallasidagi jinoyatchilik vaziyatiga ta’sir etuvchi omillarni har tomonlama tahlil qilish natijasida huquqbuzarliklarning o‘ziga xos xususiyatlari baholanib, manzilli profilaktika tizimini joriy etish bo‘yicha ilmiy asoslangan takliflar berib borilmoqda.

Systematic efforts to study the criminogenic situation in mahallas continues.
The Law Enforcement Academy is continuing systematic efforts within the framework of implementing the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 3, 2025, No. RP-1, “On measures to create a safe environment and further improve the effectiveness of the early crime prevention system in the mahallas of the Republic in 2025”.
The Academy’s working group is conducting a study of the criminogenic situation in the Jizzakh region, specifically in the city of Jizzakh, including the “Madaniyat” mahalla. Special attention is being given to crime prevention efforts and engaging mahalla activists in strengthening public safety.
Based on daily analysis of the crime situation, the Academy’s working group has developed conclusions and proposals aimed at improving the effectiveness of the offense prevention system and creating a safe environment.
Following a comprehensive analysis of the factors influencing crime rates in mahallas categorized as “red” and “yellow” zones, scientifically grounded proposals have been formulated for the implementation of targeted crime prevention measures.