Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan mahallalarda kriminogen vaziyatni ilmiy yondashuvlar asosida o‘rganish bo‘yicha tizimli ishlar davom ettirilmoqda.
Akademiya ishchi guruhi tomonidan Yashnobod tumanidagi “Xosiyatli” mahallasida o‘rganish ishlari o‘tkazilib, mas’ul xodimlar va mahalla faollari ishtirokida huquqbuzarlik va jinoyatlarni o‘z vaqtida aniqlash hamda ularning oldini olish masalalari ko‘rib chiqildi.
Mutaxassislar mahalla hududida sodir etilgan jinoyatlarni tahlil qilib, huquqbuzarliklar sabablari, ularning oldini olish choralari hamda profilaktik hisobda turgan shaxslar bilan ishlash jarayonlarini atroflicha o‘rganishdi.
Monitoring natijalariga ko‘ra, kriminogen vaziyatni yaxshilash, profilaktik ishlar samaradorligini oshirish va mahallada jamoat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha yagona nazorat tizimini shakllantirishga oid taklif va tavsiyalar berildi.
Eslatib o‘tamiz, Akademiya ishchi guruhi Prezidentimizning 2025-yil 3-yanvardagi Respublika mahallalarida xavfsiz muhit yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi PQ–1-son hamda 2025-yil 18-avgustdagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga mahallalarda jinoyatchilikning barvaqt oldini olish tizimi natijadorligini yanada oshirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi PQ–253-son qarorlarida belgilangan vazifalarni amalga oshirish doirasida muntazam ravishda joylarda o‘rganish tadbirlarini o‘tkazib kelmoqda

Комплексный мониторинг криминогенной обстановки в махаллях продолжается
Правоохранительная академия Республики Узбекистан последовательно реализует системную работу по изучению криминогенной обстановки в махаллях с применением научных подходов.
Так рабочей группой Академии проведено изучение в махалле «Хосиятли» Яшнабадского района, где с участием ответственных сотрудников и актива махалли рассмотрены вопросы своевременного выявления и профилактики правонарушений и преступлений.
Специалистами проведен анализ преступлений, зарегистрированных на территории махалли, рассмотрены причины правонарушений, эффективность предпринимаемых мер по их предупреждению, а также организация работы с лицами, состоящими на профилактическом учете.
По итогам мониторинга выработаны рекомендации по улучшению криминогенной ситуации, повышению результативности профилактической деятельности и формированию в махалле единой системы контроля за обеспечением общественной безопасности.
Напомним, рабочая группа Академии регулярно проводит выездные мероприятия в рамках реализации задач, определённых Постановлениями Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года №ПП–1 «О мерах по созданию безопасной среды и дальнейшему повышению эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях республики в 2025 году» и от 18 августа 2025 года №ПП–253 «О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Президента Республики Узбекистан, направленных на дальнейшее повышение результативности системы профилактики преступности в махаллях».