Prokuratura organlari xodimlarining qo'shimcha professional ta'lim tizimining 100 yilligi
Bugun muxim sana – davlat ayblovi xodimlari ilk kurslarining ochilishiga 100 yil to'ldi. Bu prokuratura xodimlarini qo'shimcha professional tayyorlov tizimiga asos soldi.
Arxiv materiallaridan ma'lum bo'lishicha, 1920 yilning 11 oktyabrida Turkiston o'lkasining adliya xalq nozirligi qoshida, O'zbekistonning yangi tarixida ilk bor, davlat ayblovi xodimlari bilan bir qatorda xalq sudyalari, sud tergovchilari, advokat va sud instruktorlarning malaka oshirish kurslari tashkil etildi.
Kadrlar yetishmovchiligini to'ldirish va yangi avlod milliy kadrlarini sotsialistik huquqqa o'qitish maqsadida revolyutsion qonunchilikning ayovsiz yillarida “Sud xodimlarining kechki kurslari” tashkil etish edi.
Prokuratura xodimlari professional tayyorlov tizimining shakllanishi va rivojlanish tarixini ilmiy muhokama qilish maqsadida Bosh prokuratura akademiyasi 2020 yilning 28 oktyabrida konferentsiya tashkil qilmoqda.
Umid qilamizki, 100 yillik tajriba natijasida to'plangan bilim kelajakdagi strategik rejalarni belgilashda kuch-g'ayrat beradi.

100 лет системе дополнительного профессионального образования работников органов прокуратуры
Сегодня знаменательная дата – исполняется ровно 100 лет со дня открытия первых курсов для сотрудников государственного обвинения, что заложило системные основы дополнительной профессиональной подготовки сотрудников прокуратуры.
Так, из архивных материалов усматривается, что 11 октября 1920 года при народном комиссариате юстиции Туркестанского края впервые в новой истории Узбекистана организовано обучение сотрудников государственного обвинения, наряду с народными судьями, судебными следователями, адвокатами и судебными инструкторами.
В этих целях, ввиду «кадрового голода», для подготовки нового поколения национальных кадров в сфере социалистического права в смутные годы установления революционной законности создаются «Вечерние курсы судебных работников».
С целью научного обсуждения истории становления и развития системы профессиональной подготовки сотрудников органов прокуратуры Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан на 28 октября 2020 года запланирована конференция.
Надеемся, что мудрость и опыт, накопленные 100-летней практикой, помогут нам уверенно и твердо, с новыми замыслами обозначать современные перспективы.