Davlat organlarida korruptsiyaga qarshi kurashish komplaens nazorati tizimini joriy etish bo'yicha seminar o'tkazildi
2020 yil 6 mart kuni Bosh prokuratura Akademiyasi hamda Bosh prokuraturaning Ijtimoiy sohada qonunchilik ijrosi ustidan nazorat boshqarmasi bilan hamkorlikda davlat organlarida korruptsiyaga qarshi komplaens nazorati tizimini joriy etish bo'yicha seminar tashkil etildi.
Tadbirda korruptsiyaga qarshi kurashish bo'yicha “Korruptsiyaga qarshi kurashish menedjment tizimi (ISO 37001:2016)” xalqaro standartini joriy etish bo'yicha ishchi guruh a'zolari – oliy va o'rta maxsus ta'lim, qurilish, sog'liqni saqlash vazirliklari, Toshkent shahri va Toshkent viloyati hokimliklari, Mirzo Ulug'bek va Bo'ka tumanlari hokimliklari, shuningdek Bosh prokuratura, Toshkent shahri va Toshkent viloyati prokuraturalarining mas'ul xodimlari ishtirok etdilar.
Trenerlar sifatida tadbirni «CERT Academy» xalqaro trenerlik kompaniyasi eksperti I.Ineleev hamda Bosh prokuratura Akademiyasi Korruptsiyaga qarshi kurashish ilmiy-ta'lim markazi xodimlari olib bordilar.
Seminar davomida universal talablarga ega bo'lgan hamda shakli, hajmi va faoliyat yo'nalishlaridan qat'iy nazar korxonalarda qo'llashga qaratilgan ISO 37001:2016 standartining asosiy qoidalari ko'rib chiqildi. Shu bilan birga, ekspertlar tomonidan ta'kidlanishicha, korruptsiyaga qarshi komplaens nazorati tizimini samarali joriy etishning muvaffaqiyati, aksariyat hollarda tashkilot rahbariyatining manfaatdorlik darajasi va shaxsiy ishtirokiga bog'liq hisoblanadi.
Seminarda tashkilotlar va ularining tarmoqlarida korruptsiyaga qarshi kurashish mexanizmlarini joriy etish metodlari, nazoratning alohida turlari bo'lgan kompleks tekshiruvlar, moliyaviy va nomoliyaviy nazoratlar, shubhali holatlar bo'yicha xabar berish tartibi, shuningdek korruptsiyaga oid huquqbuzarliklarni aniqlash usullari va ular bo'yicha qaror qabul qilish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Trening interaktiv shaklda o'tkazilib, ishtirokchilar o'zlari uchun muhim masalalar bo'yicha fikr almashishdi va muhokamalarni o'tkazib olishdi.

Проведен семинар по внедрению системы антикоррупционного комплаенс-контроля в государственных органах
6 марта 2020 года Академией Генеральной прокуратуры совместно с Управлением по надзору за законодательством в социальной сфере Генеральной прокуратуры организован семинар по внедрению системы антикоррупционного комплаенс-контроля в государственных органах.
В мероприятии приняли участие члены рабочих групп по внедрению международного антикоррупционного стандарта «Система менеджмента противодействия коррупции (ISO 37001:2016)» – ответственные сотрудники министерств высшего и среднего специального образования, строительства, здравоохранения, хокимиятов г.Ташкента, Ташкентской области, Мирзо Улугбекского и Букинского районов, а также Генеральной прокуратуры, прокуратуры г.Ташкента и Ташкентской области.
В качестве тренеров выступили эксперт Международной тренинговой компании «CERT Academy» И.Инелеев, а также сотрудники Научно-образовательного центра противодействия коррупции Академии Генеральной прокуратуры.
В ходе семинара рассмотрены основные положения стандарта ISO 37001:2016, требования которого являются универсальными и предназначаются для применения организациями, независимо от типа, размера или вида деятельности. При этом экспертами отмечено, что успех эффективного внедрения системы антикоррупционного комплаенс-контроля во многом зависит от степени заинтересованности и личного участия руководства организации.
Отдельное внимание эксперты уделили методам внедрения антикоррупционных механизмов в организациях и их подразделениях, особым мерам контроля, таким как проведение комплексных проверок, финансового и нефинансового контроля, порядку информирования о коррупционных проявлениях, а также методам выявления коррупционных деяний и принятию в отношении них мер.
Мероприятие проведено в интерактивной форме, состоялся обмен мнениями и дискуссии по актуальным для участников вопросам.