2019 yil 28 iyun kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasida “Voyaga yetmaganlarning otasi yoki onasi bilan xorijga chiqishi, qonunga xilof ravishda chet elga chiqilganda voyaga yetmaganlarni qaytarish, bolaning otasi va onasi bilan ko'rishish huquqini ta'minlash borasida MDH davlatlari qonunchiligi” mavzusida xalqaro davra suhbati bo'lib o'tdi.
Tadbirni o'tkazishdan maqsad bolaning otasi va onasi bilan ko'rishish huquqini, g'ayriqonuniy ko'chirilishdan yoki chet davlatda ushlab turilishidan himoyalanishini ta'minlash, bolalar huquqlarini himoya qilish masalalarida xalqaro huquq normalarini qo'llash samaradorligini oshirish hamda xalqaro hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qilishdan iborat.
Davra suhbatida MDH davlatlari bosh prokurorlari muvofiqlashtiruvchi kengashi, Rossiya Federatsiyasi, Armaniston, Belarus, Ozarbayjon, Qozog'iston, Qirg'iziston, Tojikiston respublikalari bosh prokuraturalari vakillari, shuningdek, yetakchi mahalliy ta'lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari hamda vazirlik va idoralar vakillari ishtirok etdilar.
Tadbir davomida milliy va xorijiy ma'ruzachilar tomonidan voyaga yetmagan shaxslarning xorijga chiqishi bilan bog'liq faoliyat yurituvchi MDH davlatlari vakolatli organlari hamkorligining huquqiy va amaliy tomonlari atroflicha ko'rib chiqildi.
Muhokamalar va munozaralar MDH davlatlarining mazkur sohadagi tajribasini hamda eng samarali amaliyotlarini o'rganish va joriy etish, mavjud tizimli muammolarni hamkorlikda hal etish bo'yicha kelgusidagi rejalarni belgilab olishga xizmat qildi.
Xalqaro davra suhbati yakuniga ko'ra, MDH davlatlari tegishli organlari o'rtasidagi hamkorlikni hamda axborot almashinuvini kengaytirishga oid qo'shma tavsiyalar ishlab chiqildi.

Международный круглый стол, посвященный вопросам международного сотрудничества по обеспечению прав несовершеннолетних
28 июня 2019 года в Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан состоялся международный круглый стол на тему: «Законодательство государств-участников СНГ, касающееся правового регулирования выезда за границу несовершеннолетних с одним из родителей, механизмов возврата несовершеннолетних при незаконном выезде, обеспечения прав ребенка на общение с обоими родителями».
Целью мероприятия явилось обсуждение вопросов обеспечения права ребенка на общение с обоими родителями, защиты детей от незаконного перемещения или удержания в иностранном государстве, повышения эффективности реализации норм международного права и расширения международного взаимодействия в вопросах защиты прав детей.
В мероприятии приняли участие представители Секретариата Координационного совета генеральных прокуроров стран-участниц СНГ, генеральных прокуратур Азербайджанской Республики, Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Таджикистан, а также представители ведущих национальных научно-образовательных и исследовательских учреждений, министерств, ведомств.
В рамках мероприятия национальными и зарубежными докладчиками проведен обзор правовых и практических аспектов взаимодействия уполномоченных органов стран СНГ, осуществляющих деятельность, связанную с выездом за границу несовершеннолетних лиц.
Обсуждения и дискуссии способствовали обмену опытом государств СНГ, изучению наиболее эффективных практик в целях их внедрения, выработки последующих мер по совместному решению и предотвращению системных проблем в указанной сфере.
По итогам международного круглого стола разработаны совместные рекомендации по расширению сотрудничества и обмену информацией между соответствующими органами стран СНГ.