Sud va huquqni muhofaza qilish faoliyati sohasida Ilmiy-tadqiqot konsortsiumi doirasida 2020 yil 18 dekabr kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasida Xalqaro migrantlar kuniga bag'ishlangan “Mamlakatimizda migratsiya sohasidagi davlat boshqaruvining dolzarb masalalari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy onlayn konferensiya bo'lib o'tadi.
Tadbir “Aholi migratsiyasida raqamli vizalar platformasini ishlab chiqish” mavzusidagi innovatsion loyihani amalga oshirish doirasida Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan Inson huquqlari
bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi, O'zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi va Migratsiya bo'yicha xalqaro tashkilot bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda.
Ushbu xalqaro tadbirda o'nga yaqin xorijiy va yuzdan ziyod milliy mutaxassislar, jumladan, milliy va xorijiy oliy ta'lim va ilmiy-tadqiqot institutlari ekspertlari, qonun chiqaruvchi hokimiyat vakillari, sud va huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari, migratsiya munosabatlarini tartibga solish bilan shug'ullanuvchi idoralar xodimlari, fuqarolik jamiyati institutlari vakillari, migratsiya muammolari bilan shug'ullanayotgan tadqiqotchilar ishtirok etishi kutilmoqda.

В рамках Научно-исследовательского консорциума в области судебной и правоохранительной деятельности 18 декабря 2020 года в Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан состоится международная научно-практическая онлайн конференция, приуроченная к Международному дню мигранта на тему: «Актуальные вопросы государственного управления в сфере миграции в Республике Узбекистан».
Мероприятие организовано Академией Генеральной прокуратуры совместно с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Министерством инновационного развития и Международной организацией по миграции в рамках реализации инновационного проекта «Разработка платформы цифровых виз в сфере миграции населения».
В данном международном мероприятии ожидается участие более десяти зарубежных и ста национальных специалистов, в частности, национальные и зарубежные эксперты из высших учебных заведений и исследовательских институтов, представители законодательной власти, судебных и правоохранительных органов, специалисты органов, регулирующих вопросы миграции, институтов гражданского общества, исследователи, занимающиеся вопросами миграции.