Akademiya ilmiy salohiyatini yuksaltirish yo'lidagi yangi yutuqlar
Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan ilmiy-tadqiqot faoliyatini rivojlantirish va ilmiy salohiyatni yuksaltirish borasida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Dissertatsiya tadqiqotlari ko'lami sezilarli darajada kengaytirildi, Akademiya doktorant va mustaqil izlanuvchilari soni oshdi, innovatsiotsion loyiha va dasturlarni amalga oshirish ishlari faollashtirildi.
Mazkur faoliyatning muhim natijalari sifatida Akademiya professor-o'qituvchilari ilmiy salohiyatini yuksaltirish borasidagigi yutuqlarni ta'kidlab o'tish lozim.
Xususan, Akademiya kafedra o'qituvchilari D.Dovudova va A.Komilov, shuningdek bo'lim katta prokurori A.Odinaev yuridik fanlar bo'yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasiga ega bo'ldi.
Shu bilan birga, yuridik fanlar doktorlari G.Malikova va I.Astanov professor, yuridik fanlar nomzodi S.Xalbaev esa dotsent ilmiy unvoniga ega bo'ldi.
Shu munosabat bilan, Akademiyada ilmiy daraja va ilmiy unvon olgan professor-o'qituvchilar va xodimlarga diplomlarni tantanali ravishda topshirish marosimi bo'lib o'tdi.

Новые достижения по наращиванию научного потенциала Академии
В Академии Генеральной прокуратуры ведется системная работа по расширению научно-исследовательской деятельности и наращиванию научного потенциала. В значительной мере расширен диапазон диссертационных исследований, растет количество докторантов и самостоятельных соискателей Академии, активизирована деятельность по реализации инновационных проектов и программ.
В числе значимых результатов данной работы следует отметить достижения по наращиванию научного потенциала профессорско-преподавательского состава Академии Генеральной прокуратуры.
Так, преподавателям кафедр Академии Д.Довудовой, А.Комилову а также старшему прокурору отдела А.Одинаеву присвоены ученая степень доктора философии по юридическим наукам (PhD).
Кроме того, доктора юридических наук Г.Маликова и И.Астанов получили научное звание профессора, а кандидат юридических наук С.Холбаев – доцента.
В этой связи, в Академии состоялось торжественное мероприятие по вручению дипломов сотрудникам, удостоившимся ученых степеней и званий.
Коллектив Академии Генеральной прокуратуры поздравляет сотрудников с научными достижениями и желает дальнейших успехов в научной и преподавательской деятельности.