Туркий Кенгаш давлатларининг одил судлов соҳасидаги таълим муассасаларининг биринчи йиғилишида иштирок этилди
Бош прокуратура Академияси вакиллари Туркиянинг Анқара шаҳрида ўтказилган Туркий Кенгаш давлатлари одил судлов соҳасидаги таълим муассасаларининг биринчи йиғилишида иштирок этдилар.
Тадбирда Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркия ва Ўзбекистон вакиллари иштирок этди.
Тадбир давомида Туркий Кенгаш давлатлари вакилларининг таълим муассасалари борасидаги маърузалари эшитилди, Туркий Кенгаш давлатларининг Одил судлов соҳасидаги таълим муассасалари ассоциациясини ташкил этиш масалалари, шунингдек, таълим соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Хусусан, тадбир доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академиясининг прокурор кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш соҳасидаги тажрибаси борасида маълумот берилди. Академия ўқув жараёнига замонавий ахборот технологиялари ва ўқитиш усулларини жорий этиш масалалари иштирокчиларда катта қизиқиш уйғотди.
Тадбир давомида Туркия Одил судлов Академиясига танишув ташрифи ташкил этилиб, унда иштирокчилар Академия фаолияти ва ўқув инфратузилмаси билан яқиндан танишдилар.
Шунингдек, Адлия вазири А.Гул, Туркия Олий кассация суди раиси М.Акарджа ва Кассация суди Бош прокурори Б.Шаҳин билан учрашувлар ўтказилди.
Бундан ташқари, Туркия Маъмурий ишлар бўйича Олий судига, Судьялар ва прокурорлар Кенгашига, шунингдек, Анқара шаҳридаги Адолат саройига ташриф уюштирилиб, мазкур идоралар раҳбариятлари билан учрашувлар ўтказилди.
Тадбир илиқ, дўстона муҳитда ўтди, томонлар одил судлов соҳасида кадрлар салоҳиятини янада мустаҳкамлаш мақсадида таълим муассасалари ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантиришдан манфаатдор эканликларини билдиришди.

Участие в работе первого совещания образовательных учреждений в сфере правосудия стран-членов Тюркского совета
Представители Академии Генеральной прокуратуры приняли участие работе первого совещания образовательных учреждений в сфере правосудия стран-членов Тюркского совета в г. Анкаре (Турция).
В мероприятии участвовали представители Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции и Узбекистана.
В ходе мероприятия заслушаны доклады представителей стран Тюркского Совета касательно деятельности образовательных учреждений, обсуждены вопросы организации Ассоциации образовательных учреждений в сфере правосудия стран-членов Тюркского Совета, а также меры по расширению сотрудничества в образовательной сфере.
В частности, в рамках мероприятия презентован опыт Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан в сфере подготовки, переподготовки и повышения квалификации прокурорских работников. Участники выразили интерес к вопросам внедрения в образовательный процесс Академии современных информационных технологий и методов обучения.
В ходе проведения мероприятия состоялся ознакомительный визит в Академию правосудия Турции, где участников подробно проинформировали о деятельности и учебной инфраструктуре Академии.
Также в рамках визита организованы встречи с министром юстиции А.Гюлем, председателем Высшего кассационного суда Турции М.Акарджа и Генеральным прокурором Кассационного суда Б.Шахином.
Кроме этого, осуществлен визит в Высший суд по административным делам Турции, Совет судей и прокуроров, а также во Дворец юстиции г. Анкары, где состоялись встречи с руководством данных ведомств.
Мероприятие прошло в теплой, дружественной атмосфере, стороны выразили заинтересованность в дальнейшем развитии взаимовыгодного сотрудничества образовательных учреждений сторон в целях дальнейшего укрепления кадрового потенциала в сфере правосудия.