Жиноий активларга бенефициар эгалик қилишни аниқлаш бўйича халқаро тренинг
Бош прокуратура Академияси Ғарбий ва Марказий Осиё давлатларининг активларни қайтариш бўйича идоралараро тармоғи
(ARIN-WCA) Котибияти вазифасини амалга ошириши доирасида БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси билан ҳамкорликда мазкур тармоқ аъзо давлатлар вакиллари учун “Жиноий активларга бенефициар эгалик қилишни аниқлаш” мавзусида уч кунлик ўқув тренинги ташкиллаштирди.
Тадбир аралаш (онлайн ва анъанавий) шаклда ўтказилиб, унда 12 та давлатдан 30 га яқин вакил иштирок этишди. Хусусан, тренингда иштирок этиш учун Грузия, Озарбайжон, Монголия, Покистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Украина давлатларининг прокуратура, ички ишлар, молиявий разведка, коррупцияга қарши курашиш, тергов ҳамда активларни қайтариш ва бошқариш бўйича идораларининг масъул ходимлари Ўзбекистонга ташриф буюришди.
Германия ҳамда Гернси давлатларидан бўлган хорижий экспертлар тренинг иштирокчиларига активларга бенефициар эгалик қилиш асослари, “Пандора рўйхати”, корпоратив ва ҳуқуқий мақомга эга ташкилотларларнинг турлари, турли хил юрисдикцияларда жойлашган иқтисодий тузилмаларда бенефициар мулкдорни аниқлашнинг замонавий ёндашувлари ва механизмлари бўйича ўз тақдимотларини амалга оширишди.
Тренинг давомида гуруҳларда амалий машғулотларни бажариш амалиётининг қўлланилганлиги иштирокчиларга бенефициар эгалик қилишни аниқлаш бўйича ўзларининг тажрибаси ва кўникмалари билан алмашиш имкониятини яратди ҳамда мазкур курснинг натижадорлигини оширишга хизмат қилди.

Международный тренинг по расследованию бенефициарного владения преступными активами
Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, выполняющей функцию Секретариата Межведомственной сети по возвращению активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA), совместно с Управлением ООН по наркотикам и преступности организован трехдневный учебный тренинг для повышения потенциала контактных лиц Сети на тему: «Расследование бенефициарного владения преступными активами».
Мероприятие прошло в гибридном (онлайн и традиционном) формате с участием около 30 делегатов из 12 стран. В частности, для участия в тренинге Узбекистан посетили сотрудники прокуратуры, внутренних дел, финансовой разведки, антикоррупционных и следственных органов, а также организаций по возврату и управлению активами Азербайджана, Грузии, Монголии, Пакистана, Казахстана, Кыргызстана и Украины.
Зарубежные эксперты из Германии и Гернси презентовали основы бенефициарного владения активами, «Архив Пандоры», виды корпоративных организаций и юридических образований, современные подходы и механизмы расследования бенефициарного владения коммерческими структурами в разных юрисдикциях.
Групповые практические занятия в ходе тренинга дали возможность участникам поделиться также своим опытом и навыками по расследованию бенефициарного владения, а также повысило результативность курса.