Коррупцияга қарши конвенциянинг имплементацияси муҳокамасига бағишланган БМТ Модели сессисига старт берилди
Жори йилнинг 9 декабрь куни Бош прокуратура Академиясида БМТнинг Коррупцияга қарши конвенцияси иштирокчи-давлатлари конференцияси шаклидаги БМТ Модели сессиясига старт берилди.
Тадбир Халқаро коррупцияга қарши курашиш кунига бағишлаб ўтказилаётган ҳафталик доирасида Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, БМТнинг Гиёхвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси ва “Минтақавий мулоқот” ХННТ билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Сессияда Тошкент шаҳридаги Халқаро Вестминстер университети, Наманган давлат университети, Тошкент давлат юридик университети, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби, Бош прокуратура Академиясининг магистратура тингловчилари иштирок этишди.
Сессиянинг кун тартиби Конвенциянинг II боби – Коррупцияни олдини олиш чора-тадбирлари: оммавий мансабдор шахсларнинг одоб-ахлоқ кодексларига эътибор қаратган ҳолда обзорни амалга ошириш механизми масалаларини ўз ичига олди.
Куннинг биринчи босқичи доирасида иштирокчилар учун “Минтақавий мулоқот” ХННТ эксперти Горан Клименчич ва Бош прокуратура Академияси тренерлари иштирокида семинар-тренинг ташкил этилиб, унда Конвенциянинг 8-моддаси ва обзорни ўтказиш механизмларини амалга ошириш бўйича миллий ва халқаро стандартлар ҳамда илғор хорижий тажрибани ёритиб беришди.
Якуний босқич 24 декабрь куни ролли ўйин шаклида ўтказилади ва унда Олий таълим муассасаларининг юридик соҳадаги магистратура тингловчилари дебатларни ўтказиш қоидаларига асосан БМТ Конвенцияси иштирокчи-давлатлари делегатлари сифатида Конвенциянинг 8-моддаси қоидаларини амалга ошириш ҳисоботларини ҳимоя қилган ҳолда чиқиш қилишади.

Старт сессии Модели ООН, посвященной обсуждению имплементации Конвенции против коррупции
9 декабря с.г. в Академии Генеральной прокуратуры дан старт сессии Модели ООН в формате конференции государств-участников Конвенции ООН против коррупции.
Мероприятие проводится в рамках недели, приуроченной к Международному дню борьбы с коррупцией и организовано совместно с Агентством по противодействию коррупции, Управлением ООН по наркотикам и преступности и МННО «Региональный диалог».
В сессии приняли участие слушатели магистратуры Международного Вестминстерского университета в Ташкенте, Наманганского государственного университета, Ташкентского государственного юридического университета, Университета мировой экономики и дипломатии, Высшей школы судей при Высшем судейском совете и Академии Генеральной прокуратуры.
Повестка дня сессии включила вопросы механизма обзора осуществления Конвенции с фокусом на главу II – Меры по предупреждению коррупции: кодексы поведения публичных должостных лиц.
В рамках первого этапа для участников организован семинар-тренинг с участием эксперта МННО «Региональный диалог» Горана Клименчича и тренеров Академии Генеральной прокуратуры, которые раскрыли национальные и международные стандарты, а также передовую зарубежную практику по осуществлению статьи 8 Конвенции и механизм проведения обзора.
Финальный этап в формате ролевой игры состоится 24 декабря, в ходе которого слушатели магистратуры ВУЗов по юридическим специальностям, выступят в качестве делегатов стран-участниц Конвенции ООН, защищая отчеты о реализации положений статьи 8 Конвенции по правилам ведения дебатов.