Кибержиноятларга қарши курашиш соҳасидаги мутахассисларнинг салоҳиятини ошириш – давр талаби
Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллигининг Ўзбекистон Республикасидаги элчихонаси томонидан прокуратура ва ички ишлар органлари терговчилари учун “Ахборот технологиялари соҳасидаги жиноятларни тергов қилиш масалалари” мавзусида ҳудудий ўқув курси ўтказилди.
Мазкур курс кибержиноятларни тергов қилиш бўйича оралиқ мураккабликдаги минтақавий курснинг мантиқий якунидир.
Маърузачи сифатида Буюк Британиялик халқаро эксперт, кибержиноятларни тергов қилиш соҳасида кўп йиллик тажрибага эга мутахассис Ж.Блейк жалб этилди.
Курс дастурида кибержиноятларнинг асосий турлари, тергов ҳаракатларининг тактикаси, электрон далилларни қидириб топиш ва олиб қўйиш, маълумотларни аниқлаш ва тўплаш (OSINT), ТОР-браузердан фойдаланиш, қора интернет – “Darkweb”га кириш ва бошқа шу каби долзарб масалалар ўрин олган.
Тингловчилар курс давомида олган билимларини амалий топшириқларни бажариш жараёнида мустаҳкамладилар, шунингдек муҳокама қилинаётган мавзулар юзасидан фикр алмашдилар.
Курс давомида кибержиноятларга тезкор чора кўриш ва тергов қилишнинг барча жиҳатлари, шу жумладан жиноят содир бўлган жойни режалаштириш, тайёрлаш ва кўздан кечириш, рақамли далилларни сақлаш, шу жумладан маълумотларни сақлаш (Facebook, Instagram) ҳамда ўзаро ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш бўйича сўровни расмийлаштириш каби масалалар қамраб олингани мазкур курснинг амалий натижадорлигини оширди.
Курс якуни бўйича ташкилотчилар томонидан Бош прокуратура Академияси билан ҳамкорликда “Кибержиноятларни тергов қилиш бўйича минтақавий амалий курс” материаллар тўплами ишлаб чиқилди.
Мазкур тўплам ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва бошқа ваколатли органлар ходимларида кибержиноятларни миллий ва трансмиллий даражада тергов қилиш борасидаги комплекс билим ва амалий кўникмаларни шакллантиришга қаратилган.

Повышение потенциала практиков по борьбе с киберпреступлениями – требование современности
Посольством Соединенного Королевства Великобритании и северной Ирландии в Республике Узбекистан проведен региональный курс повышения квалификации следователей прокуратуры и внутренних дел на тему: «Вопросы расследования преступлений в сфере информационных технологий».
Данный курс является логическим завершением регионального курса промежуточной сложности по расследованию киберпреступлений.
К проведению курса в качестве лектора привлечен международный эксперт из Великобритании – Дж. Блейк, имеющий многолетний опыт работы в области расследования киберпреступлений.
Программа курса включила в себя такие актуальные вопросы, как основные виды киберпреступлений, тактика производства следственных действий, поиск и изъятие электронных доказательств, обнаружение и сбор информации (OSINT), использование TOR-браузера и вход в глубинный темный интернет «Darkweb» и др.
Слушатели применили знания, приобретенные в ходе курса при решении практических заданий, в процессе которых также обменялись мнениями по рассматриваемым темам.
Практическую ценность курса составил полноценный охват всех аспектов оперативного реагирования и расследования киберпреступлений – от планирования, подготовки и осмотра места преступления, до сохранения цифровых доказательств, включая оформление запроса на сохранение данных (Facebook, Instagram) и оказание взаимной правовой помощи.
По итогам курса организаторами совместно с Академией Генеральной прокуратуры разработан сборник материалов «Региональный практический курс по расследованию киберпреступлений».
Данный сборник направлен на формирование у сотрудников правоохранительных органов и других компетентных органов комплексных знаний и практических навыков по расследованию киберпреступлений на национальном и транснациональном уровнях.