Таълим сифатини таъминлашда идоралараро ҳамкорлик
Академияда туман (шаҳар) прокурорларининг ички ишлар органларида қонунчилик ижроси устидан назорат бўйича ўринбосарлари ҳамда ижтимоий ва иқтисодий соҳаларда қонунчилик ижроси устидан назорат бўйича ёрдамчилари учун мажбурий меҳнат ва одам савдосига қарши курашишга оид қонун бузилиши ҳолатларини аниқлаш, ҳужжатларни расмийлаштириш ҳамда ҳуқуқбузарларнинг ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо бериш масалаларига бағишланган малака ошириш курси ўтказилмоқда.
Тингловчиларнинг назарий билим ва амалий кўникмаларини мустаҳкамлаш мақсадида ўқув жараёнига Академия профессор-ўқитувчилари билан бир қаторда тегишли вазирлик ва идораларнинг мутахассислари жалб этилмоқда.
Жумладан, мазкур курс доирасида Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Давлат меҳнат инспекцияси бошлиғи ўринбосари Г.Ниязметова Академия катта ўқитувчиси А.Аҳмедов билан биргаликда “Мажбурий меҳнат – жавобгарликка тортиш тушунчаси, турлари ва асослари” мавзусида бинар шаклда ўқув машғулоти ўтказди.
Тингловчилар томонидан амалдаги қонунчиликка киритилган ўзгартишлар кўриб чиқилди ва тизимли муаммо ва амалиётдаги камчиликлар, уларни бартараф этиш йўллари муҳокама қилинди. Шунингдек, тингловчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар.

Межведомственное сотрудничество в обеспечении качества образования
В Академии проходит курс повышения квалификации заместителей и помощников районных (городских) прокуроров, осуществляющих надзор за исполнением законодательства в органах внутренних дел, а также надзор за исполнением законодательства в социальной и экономической сферах по вопросам выявления, оформления и правовой оценки правонарушений, в сфере принудительного труда и борьбы с торговлей людьми.
В целях закрепления теоретических знаний и практических навыков слушателей в учебный процесс наряду с профессорско-преподавательским составом Академии привлечены эксперты профильных министерств и ведомств.
В частности, в рамках данного курса заместителем начальника Государственной инспекции труда Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан Г.Ниязметовой совместно со старшим преподавателем Академии А.Ахмедовым проведено учебное занятие в бинарной форме на тему: «Принудительный труд – понятие, виды и основания привлечения к ответственности» провели.
Слушатели рассмотрели изменения в действующее законодательство, обсудили системные проблемы и недостатки на практике, пути их решения, а также получили ответы на интересующие их вопросы.