“Ижтимоий фикр” Маркази билан ҳамкорликнинг янги босқичи
2020 йил 28 августда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси ҳамда “Ижтимоий фикр” республика жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази ўртасида ўзаро ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди.
Ушбу ташаббус доирасида социологик тадқиқотлар ўтказиш, илмий-тадқиқот лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва уларни амалга ошириш, информацион-таҳлилий ишларни ҳамкорликда амалга ошириш бўйича келишувга эришилди.
Хусусан, суд-ҳуқуқ соҳасидаги ислоҳотларни амалга ошириш самарадорлигини ўрганиш юзасидан социологик ва ижтимоий-психологик тадқиқотларни биргаликда ўтказиш, Марказ мутахассисларининг Академияда ўтказиладиган илмий изланишларда ва ўқув машғулотларида иштирок этиши, Академия профессор-ўқитувчиларининг Марказ томонидан ўтказиладиган тадқиқотларни таҳлил қилиш жараёнида эксперт сифатида жалб этилиши каби ҳамкорлик шакллари назарда тутилган.
Таъкидлаш лозимки, Академия билан “Ижтимоий фикр” Маркази ўртасида биргаликдаги тадбирлар ўтказиш борасида яқин ҳамкорлик ўрнатилган бўлиб, “Ижтимоий фикр” Маркази ходимлари Академиянинг халқаро лойиҳаларни амалга ошириш гуруҳлари ишида фаол иштирок этиб келмоқдалар, Марказ социологик тадқиқотлари материаллари Академия ходимлари томонидан олиб борилаётган илмий ишларда муваффақиятли қўлланилмоқда.

Новый этап сотрудничества с Центром «Ижтимоий фикр»
28 августа 2020 года подписан меморандум о сотрудничестве между Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан и Республиканским центром изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр».
В рамках данной инициативы достигнута договоренность по совместному участию в проведениии социологических исследований, разработке научно-исследовательских проектов и их реализации, осуществлению информационно-аналитической работы.
В частности, предусмотрены такие формы сотрудничества, как совместное проведение социологических и социально-психологических исследований эффективности реализации реформ в судебно-правовой сфере, участие специалистов Центра в проведении научных исследований учебных занятий в Академии, вовлечение профессорско-преподавательского состава Академии в качестве экспертов в процесс анализа результатов исследований, проводимых Центром.
Следует отметить, что между Академией и Центром «Ижтимоий фикр» установлено тесное сотрудничество по проведению совместных мероприятий, сотрудники Центра «Ижтимоий фикр» принимают активное участие в работе групп по реализации международных проектов Академии, материалы социологических исследований Центра «Ижтимоий фикр» успешно используются сотрудниками Академии при осуществлении научной работы.