Тезкор-қидирув тадбирларини амалга ошириш масалалари бўйича ўқув курси якунланди
Бош прокуратура Академиясида Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳар бошқармаларининг тезкор ходимлари иштирокида “Тезкор-қидирув тадбирларини амалга ошириш масалалари” мавзусида қисқа муддатли малака ошириш курсининг ўқув машғулотлари ниҳоясига етди.
Ўқув курси жорий йилнинг 16-27 май кунлари Академияда кундузги таълим шаклида ташкил этилди. Ўқув машғулотларига Академия профессор-ўқитувчилари билан бир қаторда Департаментнинг тажрибали мутахассислари ҳам жалб қилинди.
Курс дастуридан тезкор-қидирув тадбирларини ўтказишни ташкил этиш тушунчаси, моҳияти, жиноятчиликка қарши курашда уларнинг тутган ўрни, тезкор-қидирув тадбирларини ўтказиш тартиби, уларни ўтказиш асослари ва шартлари, тезкор-қидирув тадбирлари натижаларидан жиноят процессида фойдаланиш, порахўрлик жиноятларини фош этиш бўйича ўтказиладиган тезкор-қидирув тадбирлари масалаларига оид назарий, амалий ва имитацион машғулотлар ўрин олган.
Шунингдек тингловчилар тезкор-қидирув фаолияти устидан идоравий ва прокурор назоратини ташкил этиш, жиноий даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш борасида касбий компетенцияларини такомиллаштириш имконига эга бўлишди.

Завершен учебный курс по вопросам проведения оперативно-розыскных мероприятий
В Академии Генеральной прокуратуры завершился краткосрочный учебный курс на тему: «Вопросы проведения оперативно-розыскных мероприятий» с участием оперативных работников подразделений Департамента по борьбе с экономическими преступлениями Республики Каракалпакстан, областей и г.Ташкента.
Курс проведен в дневной форме обучения в период с 16 по 27 мая. Наряду с профессорско-преподавательским составом Академии, к учебным занятиям курса привлечены опытные специалисты Департамента.
В рамках программы курса проведены теоретические, практические и имитационные занятия по таким вопросам, как понятие и сущность оперативно-розыскных мероприятий, их место в  борьбе с преступностью, порядок, основания и условия проведения оперативно-розыскных мероприятий, использование их результатов в уголовном процессе, оперативно-розыскные мероприятия по раскрытию коррупционных преступлений.
Также слушатели имели возможность усовершенствовать компетенции в сферах осуществления ведомственного и прокурорского надзора за оперативно-розыскной деятельностью и противодействия легализации преступных доходов и финансированию терроризма.