ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалар мувофиқлаштирувчиси офиси билан ўрнатилган ҳамкорлик доирасида Бош прокуратура Академияси раҳбарияти “Хельсинки+45: ЕХҲТнинг барча 57 та аъзо давлати учун ҳозирги босқичда мажбуриятлар долзарблиги Ўзбекистон мисолида” мавзусидаги Хельсинки Якуний акти имзоланганининг 45 йиллигига бағишланган юқори даражадаги онлайн анжуманда иштирок этди.
Тадбирда Албания ва Швейцариянинг ЕХҲТ ваколатхонаси, ЕХҲТ Котибияти ва институтлари ҳамда БМТнинг юқори даражадаги вакиллари билан бир қаторда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раиси, Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Олий суд, Ички ишлар вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, Бош прокуратура ҳамда бошқа ташкилот ва идоралар вакиллари қатнашди.
Академия раҳбарияти томонидан тергов фаолияти салоҳиятини ошириш, инсон ҳуқуқлари ҳимоясини таъминлаш, қийноқларнинг олдини олиш, кибержиноятчилик, коррупция ва одам савдосига қарши кураш ҳамда ноқонуний активларни қайтариш соҳаларида амалга оширилаётган саккиз ташаббус орқали ЕХҲТнинг барча учта мезонлари бўйича яқин ҳамкорлик ўрнатилганлиги алоҳида таъкидлаб ўтилди ҳамда келгусида ЕХҲТ доирасида мамлакатнинг мажбуриятларини таъминлаш мақсадида ҳамкорликни қўллаб-қувватлаш давом эттирилиши билдириб ўтилди.

Участие в конференции по случаю 45-й годовщины подписания Хельсинкского Заключительного акта
В рамках установленного сотрудничества с Офисом Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане руководство Академии Генеральной прокуратуры приняло участие в видеоконференции на высоком уровне «Хельсинки+45: Актуальность обязательств на современном этапе для всех 57 государств-участников ОБСЕ на примере Узбекистана», приуроченной к 45-й годовщине подписания Хельсинкского Заключительного акта.
Наряду с высокопоставленными представителями Албанского и Шведского представительств ОБСЕ, Секретариата, институтов ОБСЕ и ООН, в мероприятии приняли участие председатель Сената, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, руководство и представители Верховного суда, МВД, МИД, Генеральной прокуратуры и других ведомств, организаций Республики Узбекистан.
В ходе мероприятия руководством Академии отмечено установленное тесное сотрудничество по всем трем измерениям ОБСЕ путем реализации восьми инициатив в области повышения потенциала следственной деятельности, обеспечения защиты прав человека, предупреждения пыток, противодействия киберпреступности, коррупции, торговле людьми и возврата незаконных активов и выражена готовность и в дальнейшем поддерживать взаимодействие в целях обеспечения обязательств страны в рамках ОБСЕ.