Озарбайжон Республикаси Бош прокуратураси Илмий-таълим маркази ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди
2022 йил 1 ноябрь куни Озарбайжон Республикаси Бош прокуратурасининг Илмий-таълим маркази директори Ахмедов Мубариз Гусейн оглы бошчилигидаги Озарбайжон Республикаси Бош прокуратураси делегацияси ташриф буюрди.
Ташриф доирасида икки томонлама учрашув бўлиб ўтди, унда томонлар илмий-таълим муассасаларининг ўзаро ҳамкорлигини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди ҳамда Озарбайжон Республикаси Бош прокуратурасининг Илмий-таълим маркази ва Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси ўртасида ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди.
Шунингдек, томонлар иштирокида “Жиноят судлови соҳасида трансчегаравий самарали ҳамкорлик салоҳиятини кучайтириш” мавзусида давра суҳбати ўтказилди, унда бошқа масалалар қатори прокурор-тергов ходимларининг касбий тайёргарлик ва малака ошириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Делегация аъзолари прокуратура музейига, шунингдек, Бош прокуратура Академиясига ташриф буюриб, фан, таълим ва амалиётнинг узвий алоқа ва ўзаро алмашинувига асосланган инновацион таълим технологияларини жорий этиш бўйича Академия тажрибаси билан танишди.
Томонлар учрашуви конструктив ва дўстона руҳда ўтиб, томонлар прокурор-тергов ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш бўйича аниқ чора-тадбирларни белгилаб олдилар.

Подписан Меморандум о сотрудничестве с Научно-образовательным центром Генеральной Прокуратуры Азербайджанской Республики
1 ноября 2022 года состоялся визит делегации Генеральной прокуратуры Азербайджанской Республики во главе с директором Научно-образовательного Центра Генеральной прокуратуры Азербайджанской Республики Ахмедовым Мубариз Гусейн оглы.
В рамках визита проведена двусторонняя встреча, в ходе которой обсуждены вопросы расширения взаимодействия научно-образовательных учреждений сторон и подписан Меморандум о сотрудничестве между Научно-образовательным центром Генеральной прокуратуры Азербайджанской Республики и Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
Также с участием сторон состоялся круглый стол на тему: «Укрепление потенциала для эффективного трансграничного сотрудничества в области уголовного правосудия», в ходе которого, среди прочего, обсуждены вопросы профессиональной подготовки и повышения квалификации прокурорско-следственных кадров.
Делегация посетила музей прокуратуры, а также Академию Генеральной прокуратуры, где ознакомилась с опытом Академии по внедрению инновационных образовательных технологий, основанных на тесной взаимосвязи и взаимообмене науки, образования и практики.
Встреча сторон прошла в конструктивном и дружелюбном формате, стороны наметили конкретные шаги по расширению взаимовыгодного сотрудничества в сфере подготовки, переподготовки и повышения квалификации прокурорско-следственных кадров.