Туман (шаҳар) прокурорлари ўринбосарлари учун малака ошириш курси бошланди
Бош прокуратура Академиясида туман (шаҳар) прокурор ўринбосарлари учун “Ички ишлар органларида қонунчилик ижроси устидан назоратни ташкил этиш” мавзусида ўқитишнинг аралаш шаклидаги малака ошириш курси ўз ишини бошлади.
Ўқув курсининг очилишида Бош прокурорнинг биринчи ўринбосари Б.Б.Валиев иштирок этиб, ушбу ўқув курсининг ўтказиш зарурияти, курснинг мақсад ва вазифалари ҳамда қонун устуворлиги, инсон ҳуқуқлари ва жамоат хавфсизлигини таъминлашда ходимларнинг доимий малакасини оширишнинг аҳамиятини қайд этди.
Шунингдек, очилишда Бош прокуратура Академияси бошлиғи Е.В.Коленко, Ички ишлар органларида қонунчилик ижроси устидан назорат бошқармаси бошлиғи Б.Б.Бабаджанов, бошқарманинг бошқа ходимлари, Академия масъул ходимлари ва профессор-ўқитувчилари қатнашишди.
Видеоконференцалоқа воситасида вилоят прокурорлари ва уларга тенглаштирилган прокурорларнинг ўринбосарлари, туман (шаҳар) прокурорлари ўринбосарлари, шунингдек, ички ишлар органларида қонунчилик ижроси устидан назорат тармоқлари ходимлари иштирок этди.
Мазкур малака ошириш курси тингловчиларда ички ишлар органларида қонунчилик ижроси устидан прокурор назоратини ташкил этиш, хусусан, ички ишлар органларида жиноятга оид аризалар, хабарларни кўриб чиқиш ва ҳал этиш бўйича процессуал тартибнинг ижроси ҳамда қабул қилинаётган қарорлар қонунийлиги устидан назорат, суриштирув ва дастлабки тергов фаолиятида қонунларга риоя этилиш устидан назорат, тезкор-қидирув фаолияти устидан назорат, ҳуқуқбузарлик профилактикасига оид қонунлар ижроси устидан назоратни ташкил этишга оид назарий билимларини, шунингдек уларни қўллаш бўйича амалий кўникмаларни ривожлантиришга қаратилган.
Ўқув курсининг масофавий қисмини тугатгандан сўнг, тингловчилар олинган билим ва кўникмаларини мустаҳкамлаш мақсадида Академияда кундузги таълим шаклида ўқишни давом эттирадилар.

Запущен курс повышения квалификации заместителей прокуроров районов (городов)
В Академии Генеральной прокуратуры стартовал курс повышения квалификации заместителей районных (городских) прокуроров на тему: «Организация надзора за исполнением законодательства в органах внутренних дел», организованный в смешанном формате обучения.
В открытии учебного курса принял участие первый заместитель Генерального прокурора Б.Б.Валиев, который отметил цели и задачи курса, а также значение непрерывного повышения квалификации сотрудников в обеспечении верховенства закона, прав человека и общественной безопасности.
В мероприятии также участвовали начальник Академии Генеральной прокуратуры Е.В.Коленко, начальник управления по надзору за исполнением законодательства в органах внутренних дел Б.Б.Бабаджанов, другие сотрудники управления, ответственные работники и профессорско-преподавательский состав Академии.
На местах посредством видеоконференцсвязи участвовали заместители прокуроров областей и приравненных к ним прокуратур, заместители районных (городских) прокуратур, а также сотрудники областных подразделений по надзору за исполнением законодательства в органах внутренних дел.
Курс повышения квалификации направлен на развитие у слушателей теоретических знаний и практических навыков по организации надзора за исполнением законодательства в органах внутренних дел, в частности надзора за исполнением процессуального порядка рассмотрения и разрешения заявлений и сообщений о преступлениях, а также законностью принимаемых решений, надзора за соблюдением законности в ходе дознания и следствия, надзора за оперативно-розыскной деятельностью, надзора за исполнением законодательства по профилактике правонарушений и др.
По завершению дистанционной части курса в целях закрепления освоенных знаний и навыков слушатели пройдут очное обучение в Академии.