Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича симуляцион тренинг ташкил этилди
Академияда Бош прокуратура, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси офиси, Бош прокуратура, ИИВ, ННТ “Истиқболли авлод” билан ҳамкорликда ташкил этилган одам савдосига қарши кураш бўйича симуляцион тренинги бўлиб ўтмоқда.
Ушбу тренинг Ўзбекистоннинг одам савдосига қарши курашиш бўйича самарали стратегияларини ва унга боғлиқ муоммоларни аниқлаш,  инсон ҳуқуқлари ва гендер тенглик тамойилларига қаратилган устувор ёндашувларни аниқлаш орқали янги ташкил этилган одам савдосидан жабрланганларни қайта йўналтириш миллий механизми доирасида идоралараро ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида ташкил этилди.
Беш кунлик тренингда ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг 50 га яқин мутахассислари, жумладан, Бош прокуратура, ИИВ, Тиббий-ижтимоий хизматларни ривожлантириш агентлиги ходимлари, шунингдек, ҳуқуқшунослар, фуқаролик жамияти вакиллари таҳсил оладилар.
Симуляцион тренинг Академиянинг муайян вазиятларнинг имитацияси учун мўлжалланган махсус жиҳозланган ўқув-амалий машғулот хоналарида бўлиб ўтмоқда.
Одам савдосини реал ҳаётда жонлантирувчи “Илҳом” театри актёрлари ушбу йўналишда хизмат қилувчи тезкор ходимларга одам савдосига қарши курашишнинг зарур чораларини ишлаб чиқишда амалий ёрдам бериш мақсадида ушбу тренингга жалб қилиндилар.
Тренинг жараёнида олинган кўникмалар одам савдосига қарши курашиш миллий тизими самарадорлигини ошириш, ўзаро баҳолаш доирасида халқаро экспертлар томонидан берилган тавсияларни бажариш ва идоралараро ҳамкорликни кучайтиришга хизмат қилади.

Организован симуляционный тренинг по вопросам борьбы с торговлей людьми
В Академии проходит симуляционный тренинг по вопросам борьбы с торговлей людьми, организованный совместно с Офисом Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, Генеральной прокуратурой, МВД и ННО «Истикболли авлод».
Тренинг организован в целях выявления эффективных стратегий Узбекистана по борьбе с торговлей людьми и связанных с ними проблем, укрепления межведомственного сотрудничества в рамках недавно созданного национального механизма перенаправления жертв торговли людьми путем определения приоритетных подходов, ориентированных на права человека и гендерные аспекты.
В ходе пятидневного тренинга пройдут обучение более 50 специалистов правоохранительных органов, в том числе сотрудники Генеральной прокуратуры, МВД, Агентства по развитию медико-социальных услуг, а также юристы и представители гражданского общества.
Симуляционный тренинг проходит в специально оборудованных учебно-практических помещениях Академии, предназначенных для имитации определенных ситуаций.
К данному тренингу привлечены актеры театра «Ильхом», моделирующие реальные сценарии торговли людьми, чтобы помочь оперативникам, работающим в этом направлении, отработать потенциальные меры борьбы с торговлей людьми.
Использование навыков, полученных в ходе тренинга, послужит повышению эффективности национальной системы по борьбе с торговлей людьми, выполнению рекомендаций международных экспертов в рамках взаимной оценки, а также укреплению межведомственного сотрудничества.