Одил судловни амалга оширишга масъул бўлган прокуратура органлари ходимлари учун тренинг ташкил этилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Бош прокуратура билан биргаликда Европа Иттифоқининг Ўзбекистон учун 2021-2027 йилларга мўлжалланган кўп йиллик индикатив дастури доирасида ҳамда Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси кўмагида жиноий одил судлов жараёнида коррупциявий хавф-хатарларини баҳолаш бўйича TAIEX INTPA лойиҳасини амалга ошириш бошланди.
Жиноий одил судлов соҳасида юзага келиши мумкин бўлган коррупция хавф-хатарларини аниқлаш ва баҳолаш масалалари бўйича тажриба алмашиш мақсадида Академияда “Жиноий одил судлов соҳасида коррупциявий хавф-хатарларни камайтириш” мавзусида уч кунлик тренинг ўтказилди.
Тренинг Европа Иттифоқининг коррупцияга қарши кураш масалалари бўйича эксперти, 2011-2016 йилларда Латвиянинг Коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бюроси (KNAB) раҳбари лавозимида фаолият юритган Ярослав Стрельченок томонидан ўтказилди.
Тренингда Бош прокуратура, Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти, Мажбурий ижро бюроси ва Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг тергов ва терговга қадар текширувни ўтказиш, тергов ва суриштирув фаолиятини назорат қилишга масъул бўлган, шунингдек ички хавфсизлик ходимлари иштирок этишди.
Тадбир якунида иштирокчилар томонидан коррупция хавф-хатарларини баҳолаш режаси, одил судловни амалга ошириш жараёнига жалб қилинган ходимларнинг коррупция эҳтимоли бўлган вазифалар ва функциялар рўйхати ҳамда коррупция хавфини аниқлаш бўйича сўровнома муҳокама қилиниб, уларнинг лойиҳалари ишлаб чиқилди.

Training for employees responsible for delivering justice in the prosecutor's office has been organized
The Law Enforcement Academy, in collaboration with the General Prosecutor's Office, has begun implementing the TAIEX INTPA project to assess corruption risks in criminal proceedings as part of the multi-year indicative program of the European Union for Uzbekistan from 2021-2027, with the support of the European Union Delegation in Uzbekistan.
A three-day training on "Reducing Corruption Risks in Criminal Justice" was held at the Academy to exchange experiences in identifying and assessing potential corruption risks in the field of criminal justice.
The training was conducted by Yaroslav Strelchenok, an EU expert on fighting corruption, who headed the Latvian Bureau for Prevention and Combating of Corruption (KNAB) from 2011-2016.
The training was attended by employees from the General Prosecutor's Office, the Department for Combating Economic Crimes, the Bureau of Execution, and the Law Enforcement Academy responsible for conducting investigations and pre-trial actions, supervising investigations and inquiries, as well as internal security officers.
At the end of the event, participants discussed the plan for assessing corruption risks, the list of tasks and functions of the staff involved in the justice process, and a questionnaire to determine corruption risks. They also developed their projects.