Одил судловни амалга оширишга масъул бўлган прокуратура органлари ходимлари учун тренинг ташкил этилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Бош прокуратура билан биргаликда Европа Иттифоқининг Ўзбекистон учун 2021-2027 йилларга мўлжалланган кўп йиллик индикатив дастури доирасида ҳамда Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси кўмагида жиноий одил судлов жараёнида коррупциявий хавф-хатарларини баҳолаш бўйича TAIEX INTPA лойиҳасини амалга ошириш бошланди.
Жиноий одил судлов соҳасида юзага келиши мумкин бўлган коррупция хавф-хатарларини аниқлаш ва баҳолаш масалалари бўйича тажриба алмашиш мақсадида Академияда “Жиноий одил судлов соҳасида коррупциявий хавф-хатарларни камайтириш” мавзусида уч кунлик тренинг ўтказилди.
Тренинг Европа Иттифоқининг коррупцияга қарши кураш масалалари бўйича эксперти, 2011-2016 йилларда Латвиянинг Коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бюроси (KNAB) раҳбари лавозимида фаолият юритган Ярослав Стрельченок томонидан ўтказилди.
Тренингда Бош прокуратура, Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти, Мажбурий ижро бюроси ва Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг тергов ва терговга қадар текширувни ўтказиш, тергов ва суриштирув фаолиятини назорат қилишга масъул бўлган, шунингдек ички хавфсизлик ходимлари иштирок этишди.
Тадбир якунида иштирокчилар томонидан коррупция хавф-хатарларини баҳолаш режаси, одил судловни амалга ошириш жараёнига жалб қилинган ходимларнинг коррупция эҳтимоли бўлган вазифалар ва функциялар рўйхати ҳамда коррупция хавфини аниқлаш бўйича сўровнома муҳокама қилиниб, уларнинг лойиҳалари ишлаб чиқилди.

Организован тренинг для сотрудников органов прокуратуры, ответственных за осуществление уголовного правосудия
Правоохранительной академией совместно с Генеральной прокуратурой в рамках Многолетней индикативной программы Европейского Союза для Узбекистана 2021-2027 года начата реализация проекта TAIEX INTPA по оценке коррупционных рисков в процессе уголовного правосудия при поддержке Делегации Европейского Союза в Узбекистане.
С целью обмена опытом по вопросам выявления и оценки возможных коррупционных рисков в сфере осуществления уголовного правосудия в Академии проведен трехдневный тренинг на тему: «Сокращение коррупционных рисков в сфере уголовного правосудия».
Тренинг проведен экспертом Европейского Союза по вопросам противодействия коррупции, возглавлявшим Латвийское Бюро по предотвращению и борьбе с коррупцией (KNAB) в период 2011-2016 гг.
Участниками тренинга явились сотрудники Генеральной прокуратуры, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями, Бюро принудительного исполнения и Правоохранительной академии, ответственные за проведение следственных и доследственных работ, осуществления надзора за следствием и дознанием, а также внутренней безопасности.
По итогам всесторонних обсуждений участниками разработаны проекты плана по проведению оценки коррупционных рисков, перечня возможных коррупционных задач и функций сотрудников, вовлеченных в процесс уголовного правосудия, а также опросника по выявлению коррупционных рисков.