Ўзбекистон ОТМлари консорциумининг йиғилиши
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Тошкент давлат юридик университети, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети вакилларидан иборат Ўзбекистон ОТМлари консорциумининг инсон ҳуқуқлари бўйича ишчи гуруҳи йиғилиши бўлиб ўтди.
Учрашувда иштирокчилар Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида яратилган “Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ” мутахассислиги бўйича магистратура йўналиши жорий этилганини, Академия тузилмасида “Халқаро ҳуқуқ ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш” кафедраси ташкил этилганини олқишладилар.
Томонлар Консорциум фаолиятининг академик, амалий, ахборот таркибий қисмлари, идоралараро ва халқаро ҳамкорликни ташкил этиш бўйича иш натижаларини муҳокама қилдилар.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасида Инсон ҳуқуқлари соҳасида миллий таълим дастурини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлашга қаратилган Консорциумнинг 2023 йилга мўлжалланган иш режаси лойиҳаси, шунингдек, мазкур консорциумнинг 2023 йилга мўлжалланган иш режаси лойиҳаси ҳамда Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг 75 йиллиги муҳокама қилинди.
Учрашув якунлари бўйича иштирокчилар “Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ” магистратура йўналишини такомиллаштириш, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий таълим дастурини барча даражаларда сифатли амалга ошириш бўйича Консорциумнинг салоҳиятини ошириш, халқаро ва халқаро ҳуқуқ институтлари билан ҳамкорликни кенгайтириш, инсон ҳуқуқлари бўйича таълим соҳасидаги минтақавий тузилмаларни янги босқичга кўтаришга тайёрлигини тасдиқладилар.

Заседание консорциума ВУЗов Узбекистана
В Академии состоялось заседание рабочей группы Консорциума ВУЗов Узбекистана по правам человека из числа представителей Правоохранительной академии, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Ташкентского государственного юридического университета и Университета мировой экономики и дипломатии.
В ходе встречи, участниками положительно отмечена работа Консорциума по созданию в Правоохранительной академии уникального в Узбекистане магистерского направления по специальности «Международное право по правам человека».
Участники приветствовали институционализацию деятельности Правоохранительной академии в указанной сфере, создание в ее структуре кафедры «Международное право и защита прав человека».
Стороны обсудили результаты работы Консорциума по академическому, практическому, информационному компонентам его работы, организации межведомственного и международного сотрудничества.
На мероприятии обсужден проект плана работы Консорциума на 2023 год, направленный на реализацию постановления Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан», а также инициатив по случаю 75-летия Всеобщей декларации по правам человека.
По итогам встречи, участники подтвердили готовность к совершенствованию специальности магистратуры «Международное право по правам человека», повышению потенциала Консорциума для качественной реализации Национальной программы образования по правам человека на всех уровнях, поднятию на новый уровень сотрудничества с международными и региональными структурами в сфере образования в области прав человека.