Аграр ва озиқ-овқат соҳаларини ривожлантиришга оид қонунчилик ижроси устидан прокурор назоратини услубий таъминлаш йўлида
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан “Аграр ва озиқ-овқат соҳаларини ривожлантиришга оид қонунчилик ижроси устидан прокурор назорати” номли услубий қўлланма тайёрланди.
Мазкур қўлланма прокуратура органларининг ер ресурслари талон-торож қилинишининг олдини олиш, аграр ва озиқ-овқат соҳаларини ривожлантириш, табиий кўлларда балиқчиликни ривожлантириш ва сув ресурсларидан фойдаланишга оид қонунчилик ижроси устидан назорат соҳаларидаги фаолиятини йўналтириш, шунингдек мавжуд норматив ҳужжатлар мазмуни билан таништириш, текширишга тайёргарлик босқичида таҳлил учун зарурий маълумотлар ва текшириш ўтказиш жараёнида ўрганилиши лозим бўлган масалаларни ёритиб бериш орқали услубий таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган.
Шу билан бирга, қўлланма соҳага оид назорат объектлари, уларни текшириш тартиби, механизмлари ва бошқа масалаларни қамраб олган.
Мазкур услубий қўлланма фаолиятида фойдаланиш учун вилоят прокуратуралари, уларга тенглаштирилган прокуратуралар ҳамда туман (шаҳар) прокуратураларига етказилади.

In the way of methodical provision of the prosecutor's control over the implementation of legislation related to the development of the agrarian and food industries
A methodological manual entitled "Prosecutor's Control over the Implementation of Legislation on the Development of the Agricultural and food sectors" was prepared by the Academy of Law Enforcement.
This manual guides the activities of the prosecutor's office in the areas of prevention of the plundering of land resources, development of agrarian and food sectors, development of fisheries in natural lakes, and control over the implementation of legislation on the use of water resources, as well as an introduction to the content of existing regulatory documents, analysis at the stage of preparation for inspection. was developed to methodically provide necessary information and issues to be studied during the inspection process.
At the same time, the manual covers control objects, their inspection procedures, mechanisms, and other issues.
This methodological manual is delivered to regional prosecutor's offices, equivalent prosecutor's offices, and district (city) prosecutor's offices for use in their activities.