Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича масофавий малака ошириш курслари бошланди
Бош прокуратура Академиясида Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш Департаменти билан ҳамкорликда жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш масалалари бўйича биржа брокерлари учун масофавий малака ошириш курси ташкил этилди.
Мазкур курс Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича идоралараро комиссиянинг топшириғи ижросини таъминлаш доирасида ташкил этилди.
Курс дастури жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашишнинг миллий тизимига оид устувор масалалар, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштириш соҳасидаги халқаро стандартлар, ушбу соҳадаги хавфларни миллий баҳолаш, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштириш билан боғлиқ шубҳали фаолиятни таҳлил қилиш, шу жумладан оператив таҳлил масалаларини қамраб олган.
Келгусида бу каби курсларни жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш фаолиятига жалб қилинган пул маблағлари ёки бошқа мол-мулк билан боғлиқ операцияларни амалга оширувчи бошқа ташкилотларнинг ходимлари учун ҳам ташкил этиш назарда тутилган.

Запуск курсов дистанционного обучения по противодействию отмыванию денег и финансированию терроризма
В Академии Генеральной прокуратуры совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре организованы дистанционные курсы повышения квалификации биржевых брокеров по вопросам противодействия отмывания денег и финансирования терроризма.
Данный курс организован в рамках исполнения поручения Межведомственной комиссии по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
Программа курса охватывает приоритетные вопросы национальной системы противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, международные стандарты в области отмывания денег и финансирования терроризма, национальную оценку рисков в данной сфере, вопросы проведения анализа подозрительной деятельности, связанной с легализацией доходов, полученных преступным путем, в том числе оперативного анализа.
В будущем планируется проведение аналогичных курсов и для сотрудников других организаций, осуществляющих операции с денежными средствами и иным имуществом, вовлеченных в деятельность по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности и финансированию терроризма.