Прокуратура терговчилари ва Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари учун малака ошириш курси бўлиб ўтмоқда
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш Академиясида туман (шаҳар) прокуратуралари терговчилари ҳамда Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти туман (шаҳар) бўлимларининг тезкор ходимлари учун “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштириш ҳолатлари бўйича молиявий тергов ўтказиш”  мавзусида малака ошириш курси бўлиб ўтмоқда.
Малака ошириш курси аралаш таълим шаклида ташкил этилган ва ишдан ажралмаган ҳолда масофавий таълим ҳамда Академияда кундузги таълим шаклида ўқитишни назарда тутган.
Ўқув курси дастуридан жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашишнинг ҳалқаро ва миллий тизимини, ушбу жиноятларга қарши курашишни ташкил этиш, ноқонуний даромадларни аниқлаш бўйича молиявий тергов олиб бориш, хорижий давлатлар илғор тажрибаси, молиявий ҳужжатларни таҳлил қилиш, жиноий даромадларни легаллаштиришнинг усул ҳамда механизмлари, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ўртасида идоравий ҳамкорликни ўрнатиш, ноқонуний даромадларни аниқлаш ҳамда мусодара қилинишини таъмилаш, молиявий тергов ўтказишда Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти имкониятларидан самарали фойдаланиш масалалари бўйича назарий ва амалий машғулотлар ўрин олган.
Ўқув машғулотларига халқаро эксперт Ричард Джойс ва Академия профессор-ўқитувчилари билан бир қаторда Департаментнинг тажрибали мутахассислари жалб қилинган.

A skills enhancement course is being conducted for the staff of the Department for Combating Traders and Economic Crimes at the Prosecutor's Office
At the Law Enforcement Academy, a skills enhancement course on "Legalization of Illegally Obtained Income and Financial Transactions about Counteracting Terrorism" is being held for the rapid staff of the district (city) prosecutor's offices and the district (city) divisions of the Department for Combating Traders and Economic Crimes.
The skills enhancement course is organized in a blended learning format, combining distance learning and in-person training at the Academy during the day.
The curriculum of the course covers international and national systems for countering illegal income and financing terrorism, organizing measures to combat these crimes, identifying hidden income, analyzing financial documents, methods and mechanisms of legalizing illegally obtained income, establishing administrative cooperation between law enforcement agencies, identifying and confiscating illicit income, and effectively utilizing the capabilities of the Department for Combating Traders and Economic Crimes in conducting financial investigations.
The training sessions are conducted by international expert Richard Joyce and the Academy's faculty members, along with experienced specialists from the Department.