Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ҳузуридаги Илмий кенгашнинг навбатдаги йиғилишида Академия мустақил изланувчиси Т.Б.Сафаровнинг “12.00.07 – Суд ҳокимияти. Прокурор назорати. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолиятини ташкил этиш. Адвокатура” ихтисослиги бўйича “Одил судловни амалга ошириш жараёнида судьяларнинг юридик жавобгарлиги: замонавий ҳолат ва ривожланиш йўналишлари” мавзусида юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун тайёрлаган диссертациясининг ҳимояси бўлиб ўтди.
Мазкур тадқиқот доирасида одил судловни амалга ошириш жараёнида судьяларнинг юридик жавобгарлигини тартибга солувчи халқаро стандартлар, илғор хорижий тажриба ва миллий ҳуқуқий асослар, ҳуқуқни қўллаш амалиёти ва юридик фанда мавжуд бўлган илмий-назарий ёндашувлар, қарашлар ўрганилган.
Диссертацияда халқаро стандартлар ва хорижий давлатларнинг илғор тажрибаси асосида судьяларнинг юридик жавобгарлигига оид миллий қонунчиликни такомиллаштириш бўйича таклифлар илгари сурилган.
Академия жамоаси Т.Б.Сафаровни диссертацияни муваффақиятли ҳимоя қилганлиги билан табриклайди ва келгусидаги илмий ва касбий фаолиятида улкан зафарлар тилайди!

В ходе очередного заседания Научного совета Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялась защита диссертации на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по юридическим наукам самостоятельного соискателя Академии Т.Б.Сафарова на тему: «Юридическая ответственность судей в процессе отправления правосудия: современное состояние и направления развития» по специальности «12.00.07 – Судебная власть. Прокурорский надзор. Организация правоохранительной деятельности. Адвокатура».
В рамках исследования изучены международные стандарты, регулирующие юридическую ответственность судей в процессе отправления правосудия, передовой зарубежный опыт и национальные правовые основы, а также научно-теоретические подходы и взгляды, имеющиеся в правоприменительной практике и юридической науке.
На основе международных стандартов и передового зарубежного опыта разработаны предложения по совершенствованию национальных законодательств, регулирующих юридическую ответственность судей.
Коллектив Академии поздравляет Т.Б.Сафарова с успешной защитой диссертации и желает дальнейших успехов в научной и профессиональной деятельности!