“Ҳарбий психология назарияси ва амалиётнинг долзарб муаммолари” халқаро илмий анжуманида иштирок этилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ходимлари Қуролли Кучлар академиясида бўлиб ўтган “Ҳарбий психология назарияси ва амалиётнинг долзарб муаммолари” мавзусидаги халқаро илмий анжуманда иштирок этди.
Анжуманда М.В.Ломоносов номидаги МДУ, Россия Федерацияси ИИВнинг В.Я.Кикоть номидаги Москва университети, Россия Федерацияси Мудофаа вазирлиги Ҳарбий университети, Қуролли Кучлар академиясининг илмий ходимлари,  профессорлар, психология фани олимлари ҳам қатнашдилар.
Тадбирни Қуролли Кучлар академияси бошлиғи Б.Шаякубов очиб, психологиянинг бошқа фанлар тизимидаги ўрни, психологларнинг асосий йўналишлари ва фаолиятига оид қарашларнинг шаклланиш тарихи, ҳарбий психология фанининг шаклланиши, уларнинг Ўзбекистон Республикаси ва хорижда касбий тайёргарлиги тўғрисида сўз юритди. Сўнгра ўзбек ва жаҳон олимларининг маърузалари тингланди.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг Касбий психология ва бошқарув фаолияти кафедраси доценти И.Махмудов "Ҳарбий хизматчиларга психологик ёрдам кўрсатиш" мавзусида ўз маърузаси билан иштирок этиб, унда ҳарбий қисмларда асосий вазифа бўлган психологик фаолият ҳақида сўз юритди. Сўнгра кафедра катта ўқитувчиси Ж.Каримовнинг "Психологик маслаҳат касбий фаолиятни психологик қўллаб-қувватлаш хусусияти сифатида" мавзусида илмий ишлари секцияда тингланди ва психологик ёрдамни ривожлантириш муаммолари ҳамда йўллари кўриб чиқилди.
Анжуман якунида тадбир иштирокчиларига, шу жумладан кафедра доценти И.Маҳмудовга фахрий ёрлиқ топширилди.

Участие в работе международной научной конференции «Актуальные проблемы теории и практики военной психологии»
Сотрудники Правоохранительной академии приняли участие в работе международной научной конференции на тему: «Актуальные проблемы теории и практики военной психологии», организованной в Академии Вооруженных сил.
В конференции также приняли участие научные сотрудники Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова, Московского университета МВД РФ имени В.Я.Кикотя, Военного университета Министерства обороны РФ, Академии Вооруженных Сил, а также профессора, доктора философии по психологии.
Мероприятие вступительным словом открыл начальник Академии Вооруженных Сил Б.Шаякубов и рассказал о роли психологии в системе других наук, история формирования взглядов на основные сферы и виды деятельности психологов, формы их профессиональной подготовки в Узбекистане и за рубежом. Далее заслушаны лекции узбекских и мировых ученых.
Доцент кафедры профессиональной психологии и управленческой деятельности Правоохранительной академии И.Махмудов выступил с докладом на тему: «Оказание психологической помощи военнослужащим», где рассматривались психологические работы, имеющие первостепенную задачу в воинских частях. Далее в секциях выслушаны научные работы старшего преподавателя кафедры Ж.Каримова на тему: «Психологическое консультирование как особенность психологического сопровождения профессиональной деятельности», где рассматривались проблемы и пути развития психологического сопровождения.
По окончании конференции участникам мероприятия, в том числе доценту кафедры И.Махмудову вручена почетная грамота.