Сочи шаҳрида “Молиявий хавфсизлик” бўйича III-халқаро олимпиада якунланди
Россиянинг Сочи шаҳрида бўлиб ўтган “Молиявий хавфсизлик” бўйича III-халқаро олимпиадада Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси масъуллигида жиноий даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича Халқаро тармоқ институти вакиллари иштирок этишди.
Олимпиаданинг финал босқичи 4 та йўналиш (молиявий хавфсизлик, ахборот хавфсизлиги, юриспруденция ва халқаро муносабатлар) бўйича ўтказилиб, унда 19 та давлатлардан жами 377 нафар талаба ва Россиядан 109 нафар мактаб ўқувчилари иштирок этишди.
Талабаларимиздан 5 нафари “Молиявий хавфсизлик”, “Халқаро муносабаталар”, “Ахборот хавфсизлиги” йўналишларида I ва II даражали дипломларни қўлга киритганлиги Ўзбекистон Республикаси терма жамоасининг муваффақиятли иштирокини таъминлади.
Бундан ташқари, талабаларимиз олимпиада дастури доирасида ўтказилган тренинг, мастер-классларда фаол иштирок этишиб, 4 нафари “энг яхши тўғри жавоб”, “энг фаол иштирокчи”, “энг кўп тўғри жавоблар” номинацияларида ғолибликни қўлга киритишди ва қимматбаҳо совғалар билан тақдирланишди.
Хусусан, Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси талабаси З.Абдуллаева “Киберхавфсизлик: касбий фаолият хавфи” мавзусида ўтказилган тренингда  “энг фаол иштирокчи” номинациясида ғолиб деб топилиб, қимматбаҳо совға (планшет) билан тақдирланди.
Олимпиада доирасида ўтказилган фижитал футбол мусобақасида Ж.Размуҳамедов (ТАТУ) ғолиб бўлиб, 2024 йилнинг 21 февраль – 3 март кунлари Россиянинг Қозон шаҳрида ўтказиладиган мусобақада иштирок этиш йўлланмасини қўлга киритди.
Олимпиадада иштирокчилар учун 60 дан ортиқ таълим, спорт ва маданий тадбирлар, хусусан, 15 та практикум, 40 га яқин мастер-класс, тренинг ва муҳокамалар ташкил этилиб, ушбу жараёнга 300 нафарга яқин экспертлар жалб этилди.
Давлатлар миқёсида (19 давлат) Олимпиада тадбирлари натижасига кўра, Ўзбекистон вакиллари жамоавий ҳисобда фахрли 2-ўринни эгаллашди.

Завершилась III Международная олимпиада по финансовой безопасности в городе Сочи
Представители Международного сетевого института по борьбе с легализацией преступных доходов и финансированием терроризма во главе Правоохранительной академии приняли участие в III Международной олимпиаде по финансовой безопасности, проходившей в г. Сочи (Россия).
Финальный этап олимпиады прошел с участием 377 студентов из 19 стран и 109 школьников из России по направлениям: «финансовая безопасность», «информационная безопасность», «юриспруденция» и «международные отношения».
Участие сборной Республики Узбекистан в олимпиаде увенчалось успехом: 5 наших студентов получили дипломы I и II степени степени по направлениям «Финансовая безопасность», «Международные отношения» и «Информационная безопасность».
Кроме того, наши студенты приняли активное участие в тренингах и мастер-классах, проведенных в рамках программы олимпиады, четверо из них стали победителями в номинациях «лучший правильный ответ», «самый активный участник», «самые правильные ответы» и награждены ценными призами.
В частности, студентка Правоохранительной академии З.Абдуллаева признана победителем в номинации «Самый активный участник» тренинга «Кибербезопасность: риск профессиональной деятельности» и награждена ценным подарком.
Ж.Размухамедов (ТУИТ) одержал победу в соревнованиях по фижитал футболу, проводимых в рамках Олимпиады, и завоевал путевку для участия                          в соревнованиях, которые пройдут в Казани (Россия) с 21 февраля по 3 марта 2024 г.
Для участников олимпиады организовано более 60 образовательных, спортивных и культурных мероприятий, в том числе 15 практических занятий, около 40 мастер-классов, тренингов и дискуссий, в этом процессе задействовано около 300 специалистов.
По итогам олимпийских мероприятий в рейтинге стран (19 стран) представители Узбекистана заняли почетное 2-е место в общекомандном зачете.