Судларда жиноят ишлари кўрилишида ва суд қарорларининг ижросида қонунийликни таъминлаш масалаларига бағишланган малака ошириш курси
Академияда туман (шаҳар) прокурорлари ва уларга тенглаштирилган прокурорларнинг  ёрдамчилари учун “Судларда жиноят ишлари кўрилишида ва суд қарорларининг ижросида қонунийликни таъминлаш масалалари” мавзусида малака ошириш курси ўтказилди.
Мазкур малака ошириш курси аралаш таълим шаклида ташкил этилган бўлиб, масофавий таълим ва аудитория машғулотлари тарзида замонавий педагогик ва ахборот-коммуникация технологияларини қўллаган ҳолда ташкил этилди.
Ўқув дастури Академия профессор-ўқитувчилари томонидан прокурорлик амалиётидаги долзарб масалалардан келиб чиққан ҳолда мавзу доирасидаги тақдимот материаллари, амалий мисоллар, тест ва казуслар ҳамда мультимедиа ўқув материаллари асосида шакллантирилган.
Ўқув машғулотлари ўқув курси дастури доирасида прокуратура фаолиятининг ташкилий-ҳуқуқий асослари ҳамда судларда жиноят ишлари кўрилишида прокурор ваколатини таъминлаш ва суд қарорларини ижросида қонунийликни таъминлаш масалаларига бағишланган.
Ўқув машғулотлари давомида мамлакатимизда амалга оширилаётган суд-ҳуқуқ ислоҳотлари шароитида амалдаги қонунчиликка киритилаётган янгиликлар, суд қарорларини қайта кўриш институти такомиллаштирилишининг зарурати,  суд қарорларининг ижроси билан боғлиқ амалиётда мавжуд бўлган муаммолар ва уларнинг ечимига оид масалалар ёритилди.
Тингловчиларнинг малака ошириш курси давомида ўзлаштирган билимлари улар томонидан мустақил равишда бажарилган лаборатория ишларининг муҳокамаси жараёнида синовдан ўтказилди.

A training course devoted to issues of ensuring legality in criminal proceedings and execution of court decisions
In the academy, a training course was held for district (city) prosecutors and their assistants on the topic of "Issues of ensuring legality in criminal proceedings and execution of court decisions".
This advanced training course is organized in the form of mixed education, it was organized using modern pedagogical and information and communication technologies in the form of distance education and classroom training.
The educational program was formed by the professors and teachers of the Academy on the basis of presentation materials, practical examples, tests and cases, and multimedia educational materials based on current issues in prosecutor's practice.
The training sessions are devoted to the organizational and legal foundations of the prosecutor's office, as well as ensuring the authority of the prosecutor in the trial of criminal cases in courts and legality in the execution of court decisions.
During the training sessions, the innovations introduced into the current legislation in the context of judicial reforms being carried out in our country, the need to improve the institution of review of court decisions, the problems that exist in practice related to the execution of court decisions and their solutions were covered.
The knowledge acquired by the trainees during the training course was tested during the discussion of the laboratory works performed by them independently.