Академия томонидан навбатдаги семинар-тренинг ўтказилди
2023 йил 1-3 ноябрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси билан ҳамкорликда “Жанговар ҳудудлардан қайтган болалар билан уларнинг руҳий жароҳатини ва ёш хусусиятларини инобатга олган ҳолда муносабат қуриш” мавзусида семинар-тренинг ташкил этилди.
Мазкур тадбирда Ўзбекистон Республикаси тергов органлари ходимлари иштирок этишди.
Семинар-тренинг давомида жанговар ҳудудлардан қайтган ҳамда ўз бошидан мудҳиш кунларни ўтказган оила фарзандлари ва зўравонлик қурбонига айланган, натижада психологик жароҳат олган ёшлар билан муносабат қуриш, улар билан сўров жарёнини ташкил этиш хусусиятлари муҳокама қилинди.
Иштирокчилар жиноят қурбонига айланган болага психологик кўмак бериш борасида билим ва малакаларга эга бўлдилар. Шунингдек, болалар билан самарали мулоқот олиб бориш ва коммуникация ўрнатишга оид қоидаларни ўзлаштирдилар.

The Academy held another training seminar
On November 1-3, 2023 The Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan jointly with the UN Office on Drugs and Crime held a training seminar on the topic: "Treatment of children returned from war zones using approaches that take into account age characteristics and traumatic experience".
This event was attended by 20 participants from among the employees of the investigative bodies of the Republic of Uzbekistan.
During the training seminar, the issues of interaction and provision of psychosocial support to children from families who have returned from war zones, who have experienced a difficult period in their lives, as well as children and adolescents who have experienced violence as a result of falling into difficult life situations and who have witnessed the facts of violence and victims of crimes were highlighted.
Participants acquired knowledge and practical skills in psychological support of a child who has somehow become a victim of a crime, step-by-step following the basic rules for establishing interaction with a child and the basics of effective communication with children.