Суд-тергов фаолиятида қонунийликни таъминлаш масалалари бўйича давра суҳбати ўтказилди
Академия томонидан Бош прокуратура вакиллари, Тошкент шаҳар суди судьялари ва Академия талабалари иштирокида “Суд-тергов фаолиятида қонунийликни таъминлаш” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Суҳбат жараёнида талабаларга бугунги кунда мамлакатимизда суд-ҳуқуқ соҳасида амалга оширилаётган ислоҳот ва ўзгаришлар, тергов ва суд амалиётида йўл қўйилаётган камчиликлар, уларга йўл қўймаслик учун амалга оширилиши лозим бўлган ҳаракатлар ҳақида батафсил маълумот берилди.
Тадбир жараёнида талабалар судья ҳамда давлат айбловчисининг жиноят процессидаги ҳуқуқий мақоми ва уларнинг процессуал ваколатлари, суд ҳукми чиқариш жараёнида эътиборга олиниши лозим бўлган ҳолатлар ҳамда бошқа бир қаторда мавзуларда берилган саволларга тўлиқ жавоб олишди.

Организован круглый стол по вопросам обеспечения законности в судебно-следственной деятельности
Правоохранительной академией проведен круглый стол на тему: «Обеспечение законности в судебно-следственной деятельности» с участием представителей Генеральной прокуратуры, судей Ташкентского городского суда и студентов Академии.
В ходе мероприятия участники ознакомились с информацией касательно реформирования судебно-правовой сферы в нашей стране, имеющихся недостатков в следственной и судебной практике, а также практических мер их предотвращения.
Участники круглого стола получили развернутые ответы на вопросы о правовом статусе судьи и прокурора в уголовном процессе, их процессуальных полномочиях, обстоятельствах, которые должны учитываться при вынесении приговора, другие актуальные вопросы.
Мероприятия по обсуждению актуальных вопросов правоохранительной практики с участием сотрудников органов прокуратуры, судей, и других специалистов сферы в Академии будут проводиться на системной основе.